İmar Barışı Başvurularını Yanlış Yapanlar Düzeltme Yapabilecek!

Yaklaşık 13 milyon sorunlu yapıyı ilgilendiren imar barışı başvuruları tüm Türkiye genelinde alınmaya devam ediyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 8 Haziran tarihinde e devlet üzerinden kabul edilmeye başlanan imar barışı için şimdiye kadar 4 milyon kişinin başvuruda bulunduğu açıklandı. Yapı kayıt belgesi doldurulurken kişilerin kendi beyanları temel alınırken bakanlık hatalı beyanda bulunan kişiler için düzeltme butonunu devreye soktu. Bundan sonra hatalı başvuru yapanlar bu buton sayesinde beyanları üzerinde düzeltme yapabilecekler.

9 Ağustos Öncesinde Beyanda Bulunanları Kapsıyor

Bilindiği üzere hatalı beyanda bulunan kişilerin yapı kayıt belgesi ücreti ödemiş olsalar dahi başvurularının iptal edileceği ve ödenen ücretin geri verilmeyeceği açıklanmıştı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gelen yoğun talep üzerine 9 Ağustos 2018 tarihinden önce başvuruda bulunarak yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduran ve imar barışı ücreti ödeyerek yapı kayıt belgesini alan kişilerin hatalı ya da eksik beyanda bulunmaları durumunda başvurularını güncellemelerine izin verildi. İmar barışı başvuru sayfası üzerinden güncelle butonuna basılarak başvurulardaki hatalar düzeltilebilecek.

Başvuru Güncellenince Yapı Kayıt Belgesi De Güncellenecek!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sunulan bu yeni hizmet kapsamında kişinin başvurusunu güncellemesi durumunda yapı kayıt belgesi de güncellenecek. Yapılan güncelleme sonrasında ek ödeme çıkması durumunda bu ödemenin yapılmasının ardından ek ödeme çıkmaması durumunda ise hemen yapı kayıt belgesi güncellenerek yenilenecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


8 YORUMLAR

  1. merhaba Güncelleme Yapmak için Herhangi bir süre sınırlaması varmı acaba.İmar Barışı Başvuruları Bitincede güncelleme butonu aktif olarak kalacakmı ?

  2. İmar barışı için binanın tamamı değil sadece kendi dairem için başvurup parayı yatırdım yapı kayıt belgesini aldıktan sonra devam etmek için tapuya gittim fakat sadece tek daire için yapilamiycani öğrendim iptal için dilekçe yazdım cevre sehircilik bakanligina teslim ettim paramı geri alabilirmiyim? teşekkürler

  3. imar barışı için tapu kayıtlarımı yoksa belediye kayıtlarınımı dikkate alacagız.örnek vermek gerekirse tapuda parsel no 5 belediye kaydında 7 ada numarası tapuda10 belediye kaydında 15 e devletten başvururken hangisi yazılacak.tşk.ederim kolay gelsin.

  4. Merhaba 2018 yılında almış olduğum hisseli arsanın üzerinde imar barisindan faydalana bilmek icin 2017 yılında aynı parsel içinde alınan arsanın üzerindeki yapıyı emsal göstererek imar barışından faydalanabilirmiyim ( arsa hobi bahcesi mahiyetinde ) teşekkür ederim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz