İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Meclisten geçirilerek onaylanan imar barışı 13 milyona yakın taşınmaz sahibi için umut ışığı oldu. Alınan karar kapsamında depreme karşı dayanıklı olmasına rağmen iskânı olmadığı için kaçak yapı kapsamında olan taşınmazlar kayıt altına alınarak iskan belgesine kavuşacak. Peki, imar barışı başvurusu nasıl yapılır?

İmar Affından Kimler Yararlanabilecek?

Çıkarılan imar affı ya da imar barışı hakkından 31 Aralık 2017 ve öncesinde yapılan, ruhsal ve ruhsat eklerine aykırı olduğu için iskân belgesi alamayan ancak çürük yapı niteliğine sahip olmayan tüm taşınmazlar yararlanabilecek. İstanbul’da boğaz siluetinin bozulmaması ve bu bölgede kaçak yapılaşmaya cesaret vermemesi amacı ile İstanbul boğaz öngörümü ve Boğaziçi bölgesinde yer alan kaçak yapılar çıkarılan iskân barışı kanunundan yararlanamayacak ve aranılan kriterleri taşısalar bile iskân affı ile kayıt altına alınmayacak.

İskân Affı Başvuru Nasıl Yapılır?

İmar affı ya da imar barışı hakkından yararlanmak isteyen kişiler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kurumlara başvuruda bulunarak kendilerine sunulan bu haktan yararlanabilecek. Bu kişilerin imar barışı son başvuru tarihi olarak belirlenen 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuru işlemlerini tamamlamaları gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu süreyi uzatma hakkına sahip olacak ve gelen başvuruların yoğunluğuna ya da taleplere göre gerekli görmesi durumunda başvuru süresini kamuoyuna duyurarak uzatabilecek. Yapılan başvurular değerlendirilerek arsa emlak değeri ve yapı yaklaşık maliyeti tutarları üzerinden yüzde 3 oranında yapı kayıt belgesi ücreti alınarak işlemler gerçekleştirilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz