İmar Barışı Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Torba Yasa Tasarısı içerisinde Meclisten geçirilen imar barışı büyük yankı uyandırdı. Türkiye’de imar barışı hakkından yararlanması gereken 13 milyona yakın taşınmaz bulunduğu belirtilirken belirlenen tutarı ödeyen kişilerin kaçak yapı statüsünde olan taşınmazları ödenen harç bedeli karşılığında kayıt altına alınacak. Yapı Kayıt Belgesi adı verilen belge ile isteyen taşınmaz sahipleri iskân çıkarabilecek.

İmar Barışı Hakkından Kimler Yararlanabilecek?

Kaçak yapı statüsünde yer alan taşınmazı bulunan kişiler ile iskânı olmayan taşınmazları olan kişiler başvuruda bulunma hakkına sahip olacak. Ancak tüm bu yapıların 31 Aralık 2017 ve öncesinde yapılmış olması şartı aranacak. Hazine arazileri ve Boğaz Öngörümü hattında olan konutlar için de başvurular alınabilecek.

İmar Barışı Başvurusu Nereye Yapılacak?

İmar barışı başvuruları için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölge müdürlükleri üzerinden hizmet verecek. Buna ek olarak Bakanlık tarafından imar barışı için yetkilendirme yapılacak. Bakanlığın yetki vermiş olduğu kurumlar üzerinden de vatandaşların imar barışı hakkından yararlanmak ve yapı kayıt belgesi almak için yapmış oldukları başvurular kabul edilecek. İmar barışı ücreti ya da bilinen diğer adı ile yapı kayıt belgesi ücreti olarak ise bu şirketler tarafından yapılacak olan tespitler temel alınacak arsa emlak değeri ve yapı yaklaşık maliyeti ücretleri üzerinden belirlenen yüzde 3 tutarındaki rakam tahsil edilecek. Elde edilen tüm gelirler kentsel dönüşüm projelerine aktarılacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz