İmar Barışı Başvurusu Tapu Sahibi Tarafından Mı Yapılır?

31 Aralık 2017 ve öncesinde yapılan imara aykırılık taşıyan yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışı başvurusu yapılmasına izin veriyor. Bazı istisnalar dışında kalan tüm yapılar için başvuru yapılmasına izin verilirken yapı kayıt belgesi alındıktan sonra ilerleyen aşamalarda iskân belgesi ve tapu alınmasının da önü açılıyor. Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişilerin mutlaka başvuru işlemlerini 31 Ekim 2018 tarihine kadar yapmaları gerekirken yapı kayıt belgesi ücreti ödemelerini ise 31 Aralık 2018 tarihine kadar gerçekleştirmeleri isteniyor. Peki, imar barışı başvurusunu kim yapar, imar barışı başvurusu tapu sahibi tarafından mı yapılır?

İmar Barışına Tapu Sahibi Mi Başvuracak?

Hayır, imar barışı başvurusu için tapu sahibi şartı aranmaktadır. Zaten çok katlı binalarda tek bir tapu sahibinin başvurusu yeterli olup aynı adres için ikinci kez başvuru yapılmasına sistem izin vermemektedir. Yapı kayıt belgesi almak isteyen kat maliklerinden sadece bir tanesinin başvuruda bulunması durumunda imar barışı başvuru formu tüm taşınmaz için dolduruluyor. İmar barışı başvurusu e devlet üzerinden ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışı başvuru ofisleri üzerinden yapılabiliyor.

İmar Barışı Başvurusu Kabul Edilmeyen Yapılar Hangileri?

-31 Aralık 2017 tarihinden sonra yapılan yapılar

-Üçüncü kişilere ait özel mülkiyete konu taşınmazlarda bulunan yapılar

-Hazineye ait sosyal donatı için tahsisli araziler üzerinde bulunan yapılar

-3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz