Ülke genelinde tam olarak 13 milyondan fazla kaçak yapının eklere uygun olması için imar barışı henüz dahi devam ediyor. 15 Haziran 2019’a kadar bu başvurular devam edecek. İşte detaylar…

2017 yılının 31 Aralık gününden önce imar kapsamına aykırı olan yapıların imar barışından faydalanması için işlemler devam ederken, 15 Haziran günü bu başvurular bitecek. Son gün belirtildi.

Kamu’da imar barışı veya affı olarak karşımıza çıkan ve milyonlarca konutun sorunu olan imar yada iskan problemlerinin son bulması için milyonlarca başvuru yapıldı. Bu bakımdan 11 ay içerisinde 18 milyar 418 milyon 733 bin TL gelir elde edildiği belirtildi. Geçtiğimiz yıl 8 Haziran günü başlamış olan başvuru sayısının ise yaklaşık 10 milyon olduğu öğrenildi.

İstanbul’da yaklaşık 2 milyon başvuru yapıldı!

En fazla başvuru İstanbul’dan geldi. Neredeyse 2 milyon kaçak yapının bulunduğu ilde tam 1 milyon 722 bin kişi başvuruda bulundu. Daha sonra ise İzmir ve Ankara bu sırayı takip etti. En fazla ilgi bu üç şehirde yaşandı.

Başvurular için az bir süre kaldı!

İmar barışı kapsamında elde edilen gelir bütçemize geçiyor. Başvuruların 15 Haziran 2019’a kadar yapılabileceği belirtilirken, 30 Haziran’a kadar ise ücretlerin ödenmesi gerekiyor.

Başvuru nasıl yapılıyor?

Ruhsatsız bir yapıya sahipseniz eğer, ve 31 Aralık 2017’den önce yapılmış ise, Çevre ve Şehircilik Müdürlükleri’ne gidip başvuruda bulunabilirsiniz. İmar barışı başvurusunu e-devlet üzerinden de yapabilirsiniz. İmar affı bakanlığın görevlendirmiş olduğu bir çok kurumda yapılabilir.

Başvuru tarihleri yeniden uzatılır mı?

İmar barışı için son gün 15 Haziran 2019 ve tekrardan uzatılmayacağı belirtildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz