İmar Barışı Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Halk arasında imar affı olarak anılan imar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ediyor. Devlet ile ihtilaflı olan kişilere çözüm sunan ve milyonlarca taşınmazı ilgilendiren imar barışı başvuruları ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından e devlet üzerinden kabul ediliyor. Peki, imar barışı başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

İmar Barışında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

 • İmar barışı başvurusu için e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi doldurulması gerekiyor. Bu belgeyi kendileri dolduramayan kişiler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kurulan imar barışı ofisleri ile vatandaşlara destek veriliyor.
 • İmar barışı başvuruları sadece 31 Aralık 2017 ve öncesinde yapılan binaları kapsıyor. Bu tarihten sonra yapılan binalar hiçbir şekilde imar affından yararlanamıyor.
 • İmar affından yararlanmak isteyen kişilerin taşınmazlarının belirli istisnalar içerisinde yer alması gerekiyor. İmar barışına girmeyen yapılar / yerler şu şekilde sıralanıyor;
  1. Üçüncü kişilere ait olan özel mülkiyete tabi taşınmazların bulunduğu yapılar,
  2. Mülkiyeti Hazineye ait olan ve sosyal donatı için tahsis edilen arazilerin üzerine inşa edilen yapılar (sosyal donatı tahsisli arazilerin dışında kalan hazine arazileri imar barışı kapsamında yer alacak)
  3. 3194 sayılı İmar Kanunu’nun Geçici 16. Maddesinde belirtilen istisnai alanlarda bulunan yapılar,
  4. İstanbul Tarihi Yarımada sınırları içerisinde yer alan yapılar ne yazık ki imar barışı hakkından yararlanamayacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz