İmar Barışı En Çok Dar ve Orta Gelirli Ailelere Yarayacak

İlk olarak Başbakan Binali Yıldırım tarafından duyurulan imar barışı çıktığı ilk günden bu yana yoğun eleştirilere maruz kalıyor. Konu hakkında bilgilendirmede bulunmak ve kamuoyunun merak ettiği soruların yanıtlarını vermek için açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yöneltilen tüm sorulara büyük bir içtenlikle yanıt verdi. İşte imar affı ile ilgili merak edilen sorular ve yanıtları;

Yapı Kayıt Belgesi Ne İşe Yarayacak?

İmar barışı kapsamında yapılacak olan başvurular değerlendirilecek ve uygun bulunan kişilerin başvuruları onaylanarak yapı kayıt belgesi verilecek. Bu belge kaçak yapı ile ilgili verilen yıkım kararı ya da para cezası varsa bunların iptal edilmesini sağlayacak. Yapı Kayıt Belgesi alan kişilerin kaçak yapıları kesinlikle yıkılmayacak.

Yapı Kayıt Belgesi Alan Binalara Kredi Verilecek Mi?

Konut kredisi almak isteyen kişilerin bu belge ile başvuruda bulunarak iskan belgesi çıkarması gerekecek. Bu şekilde konutları kredi kullanmaya uygun hale gelecek.

Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Ne Kadar Olacak?

Yapı kayıt belgesi almak isteyen kişiler bina inşaat maliyeti üzerinden hesaplanacak olan yüzde 3 oranında bir tutar ödemekle yükümlü olacak. Bu belgelerden elde edilen tutar kentsel dönüşüm projeleri için kaynak olarak belediyelere aktarılacak. Belediyeler bu paraları faizsiz kentsel dönüşüm kredisi olarak kullanacak ve bu sayede kentsel dönüşüm projeleri çok daha hızlı bir şekilde ilerleyecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


4 YORUMLAR

    • Tapu tahsis belgesi hazine arazilerini ilgilendirirken yapı kayıt belgesi tüm yapıları ilgilendiriyor. Tapu tahsis belgeniz varsa yapı kayıt belgesini almanıza gerek olmadığını düşünüyorum.

  1. iskan harcı bile daire başı 1300 tlyi denk geliyor.biz neden 3000bin tl ödeyelim.ayrica su sayaç parasi ödeyip bide suya abone olunacakmi.elektrik içinde aynisi geçerli.hersey tamam sadece iskan alınamadı kat irtifaki var.daha aşağı ücret cikar mi acaba

    • Yapı kayıt belgesi için inşaat maliyet bedelinin %3 ünü ödeyerek yapı kayıt belgesi alacak. İskan için ayrı bir para ödenmesi gerektiğini biliyorum. Yapı kayıt belgesi ile sadece abonelik açtırabilir ve Belediyedeki yıkma vb gibi işlemleri durdurabilirsiniz. Örneğin bu belge ile kredi çekemezsiniz. İskan almanız gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz