İmar Barışı Hangi Tarih Aralığını Kapsayacak?

8 Haziran 2018 tarihi itibari ile başlayan imar barışı başvuruları yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Yaklaşık olarak 12 milyon kişinin başvuruda bulunması beklenen yapı kayıt belgesi e devlet üzerinden kabul ediliyor. Peki, imar barışı hangi tarihleri kapsıyor?

İmar Affı Hangi Tarihleri Kapsıyor

İstisnalar dışında kalan tüm yapılar 31 Aralık 2017 ve öncesinde yapılmış olmaları halinde imar affı kapsamına dâhil edilecek. Yani 1 Ocak 2018 ve sonrasında yapılan yapılar istisnalar dışında kalsalar dahi kesinlikle imar affından yararlanamayacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın buradaki amacı af kapsamına girmek için kaçak yapılaşmanın artmasının önüne geçebilmek.

İmar Affı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman?

İmar affı başvuruları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından e devlet üzerinden açılan panelden kabul ediliyor. Başvurular 8 Haziran 2018 Cuma günü itibari ile kabul edilmeye başlanmıştı. İmar barışı son başvuru tarihi ise 31 Ekim 2018 olarak açıklandı. Yani e devlet yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurma ekranı 31 Ekim tarihinde mesai bitiş saati ile beraber kapatılacak ve imar barışından yararlanma hakkı olmasına rağmen başvuruda bulunmayan kişiler bu haklarını kaybetmiş sayılacak. Başvurusunu tamamlayan kişiler için imar barışı ücreti son ödeme tarihi ise 31 Aralık 2018 olarak belirlendi. Bu tarihe kadar imar affı ücreti yatırmayan kişilerin de ne yazık ki yapı kayıt belgesi almalarına izin verilmeyecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz