İmar Barışı İçin Kritik Uyarı “Yanlık Hesap Yakar!”

İmar barışı başvuruları her geçen gün artarken bilindiği üzere vatandaşlar yapı kayıt belgesi başvuru formlarını e devlet üzerinden dolduruyor. Bu belgeyi doldururken ise hesaplamalar vatandaşların kendi beyanları üzerinden yapılıyor. Özellikle de bina oturum alanı, kat sayısı ve katların toplam metrekare ölçümlerinde hata yapılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha önce yapmış olduğu yalan beyan açıklamasında hatalı beyanda bulunulması durumunda yapı kayıt belgesinin iptal edileceğini açıklamıştı.

Yapı Kayıt Belgesi Ücreti Yanacak!

Başvuruların 31 Ekim 2018 tarihine kadar kabul edilmeye devam edildiği imar barışında hatalı ya da yalan beyanda bulunulması durumunda yapı kayıt belgesinin iptal edileceği duyurulmuştu. Bunun yanı sıra vatandaşın ödediği yapı kayıt belgesi ücreti de yanacak. Yani vatandaş hem imar barışından yararlanma hakkını kaybedecek hem de ödemiş olduğu parası kendisine iade edilmeyecek. Bu nedenle yapılan hesaplamalarda son derece dikkatli olunması ve mümkünse profesyonel destek alınması gerekiyor.

Sonradan Pişman Olmamak Adına Profesyonel Destek Alın

Konu hakkında vatandaşları uyaran uzmanlar ise vatandaşların mağdur olmaması adına ölçüm yaparken mutlaka profesyonel destek almaları gerektiğini dile getiriyor. Bina sınıfından binanın oturum alanına kadar farklı pek çok bilginin girildiği imar barışı başvuru ekranında yapılan küçük hatalar bile daha sonra yapı kayıt belgesi iptali nedeni olabilir. Yine yapılan hatalı hesaplamalar nedeni ile bazı kullanıcılar fazla harç ödemesi de yapabiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz