Imar Barışı İçin Tapu Müdürlüklerinde Hangi İşlemler Yapılacak?

31 Ekim 2018 tarihi itibari ile başvuruların sona ereceği imar barışı için çalışmalar tüm hızı ile devam ediyor. İmar barışı başvurusu e devlet üzerinden alınırken bazı durumlarda mevzuata aykırılık taşıyan durumun tapuya tescil edilmesi talep edilebiliyor. Bu durumda imar barışı başvurusu yapacak olan kişinin öncesinde tapu kadastro müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekiyor. Peki, imar barışı için tapu müdürlüklerinde hangi işlemler yapılacak?

İmar Barışında Tapu Müdürlüklerinde Yapılacak Olan İşlemler;

1- Kadastro Müdürlüğü tarafından gönderilen Yapı Kayıt Belgesi/Belgeleri. Zemin Tespit Tutanağı (Ek-1), LİHKAB’SHKMMB tarafından imar planlarında umumi hizmet alanlanna denk gelen alanların bulunduğunun tespit edilmesi halinde bu kısımların terk edildiğine ilişkin ilgili belediyesinden veya kurutnundan alman belge,

2- Mevcut yapının veya yapıların dış cepheler ve iç taksimatı bağımsız bölüm, eklenti, ortak yerlerinin ölçüleri ve bağımsız bölümlerin konum ve büyüklüklerine göre hesaplanan değerleriyle oranlı arsa payları, kal. daire, iş bürosu gibi nevi ile bunların birden başlayıp sırayla giden numarası ve bağımsız bölümlerin yapı inşaat alanı ve yapı maliklerini de gösteren ve mimar tarafından yapılan ve ana gayrimenkulün yapı maliki veya bütün paydaşlarca imzalanan ve elektronik ortamda 200 dpi çözünürlükte siyah beyaz taranmış olarak (üzerinde mimarın kaşesi ve imzası bulunan .tîf formatında düzenlenmiş CD ) tapu müdürlüğüne ibraz edilen proje. (Kat mülkiyeti tesis edilmeyecek yapılar için istenmeyecektir.)

3-Bağımsız bölümlerin kullanılış tarzına, birden çok yapının varlığı halinde bu yapıların özelliğine göre hazırlanmış, kat mülkiyetini kuran yapı maliki veya malikleri taralından imzalanmış yönetim plânı.

4-2014/2 Sayılı Genelge kapsamında zorunlu deprem sigortası,

5-Yapı kayıt belgesi için ödenen meblağ kadar bir bedelin genel bütçenin (B) işaretli cetveline gelir kaydedilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığının merkez muhasebe birimi hesabına yatırıldığına ilişkin belge (Söz konusu ödemenin yapı kayıt belgesi tarihinden sonra yapılmış olmasına dikkat edilecektir).

6-492 Sayılı Kanuna bağlı (4) sayılı tarifenin 1-13/a fıkrasında belirtilen harcın tahsil edildiğine ilişkin 59 Seri No’lu Harçlar Kanunu Genel Tebliği ekinde yer alan belge.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz