İmar Barışı İçin Tüm Detaylar Belli Oldu!

13 milyon konut sahibini ilgilendiren imar barışı ile ilgili olarak tüm detaylar belli oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan yönetmelikte son düzeltmeler üzerinde çalışmaya devam ederken getirilen ilk yenilik Yapı Kayıt Formu oldu.

Yapı Kayıt Formu Nedir?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından sunulan imar affı hakkından yararlanmak isteyen kişiler tarafından doldurulacak olan belgeye yapı kayıt belgesi başvuru formu adı verilmektedir. Bu formu doldurmak isteyen kişilere iki seçenek sunulacak. İlk seçenek ücretsiz olarak hizmet almak isteyen kişilere sunulan e-devlet üzerinden başvuruda bulunma seçeneği olacak. İkinci seçenek ise bakanlığın yetki verdiği aracı kurumlar olacak ancak aracı kurumlar yapı kayıt formu başvurusu için belirli bir ücret isteyecek ancak bu ücret henüz belli değil.

İmar Barışı / Affı Ücreti Ne Kadar Olacak?

Kaçak yapı statüsünde olan ya da tapusu olmasına rağmen iskân belgesi alamayan binalarda imar affı kapsamında ödenecek olan belirli bir tutar karşılığında bu belgenin alınmasına izin verilecek. Yapı kayıt belgesi ücreti olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen yaklaşık maliyet bedeli ile emlak vergi değeri toplamlarının yüzde 3’ü oranında tahsilat yapılacak. Bu tutar işyeri için yüzde 5 olarak uygulanacak. Ödemede de kolaylık sunulacak ve gerekirse vatandaşlar başvuru yaptıkları tarihte değil de son başvuru tarihi olan 31 Aralık 2018 tarihinde ödeme yapabilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz