Kentsel dönüşümde yapıldığı gibi imar barışında da bazı hak sahiplerince süreç yavaş ilerleyebiliyor. 20 kişilik bir apartmanda tek bir kişi bile hayır derse tapu maalesef verilmiyor.

Herkesi ilgilendiren ve can sıkıcı yapılar için yasallık getiren imar barışı bazı vatandaşlar için can sıkıcı olabiliyor. İki aşamadan oluşan imar barışında, yapı kayıt belgesi için anlaşma sağlayamayan komşulardan dolayı tapu sırasında sorunlar yaşanabiliyor. Yeni bir habere göre ise imar barışında ilk aşamada başvuru yapıp ödemesini yapan kişinin yapısı için kayıt belgesi alabileceği belirtildi. Bu belgeyle beraber mülkiyetin yasal duruma geldiği ve herhangi bir para cezası yada yıkım kararının önüne geçilmiş oluyor. Yinede bu duruma bazı komşular katılmak istemediği taktirde süreç resmen askıda kalıyor.

İkinci aşama ise ilk aşama sırasında ödenmiş olan miktar kadar bedel ödeniyor ve tapu alınabiliyor. Ancak bu aşamada da uzlaşma sorunu çıkabiliyor. Çünkü işlemler için yasanın ‘yüzde 100’ katılım istediği görülüyor. Bu bakımdan 20 kişiden oluşan bir apartmanda oturuyorsanız ve Ahmet bey 1 kişi olarak hayır der ve katılmaz ise, 19 kişinin tapusu ortada kalıyor.

Sorun Tapuda Başlıyor!

Ancak Tektaş İmar Barışı Uzmanı ve İnşaat Yüksek Mühendisi Hakan Çatalkaya’nın açıklamasına göre, ilk aşamada kayıt belgesi almak için yüzde yüz anlaşmanın sağlanmaması halinde bile ilerlemenin devam edebileceği belirtildi.

Uzmanların açıklamasına göre asıl sorunun tapuda başladığı dile getiriliyor. Çünkü bu sırada 1 kişi bile eksik olsa süreç tam anlamıyla duruyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz