Gayrimenkullerde Yüzde 10 Artış

 

Türkiye’de faaliyete geçirilen imar barışı sürecinde tam 13 milyon konut imar barışı kapsamına giriyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde 2 ay da uzatılan imar barışı süresi beraberinde gayrimenkul piyasasını da hareketlendirdi. Coldwell Banker ve Reidin’in araştırmasında ortaya çıkan sonuç ise 5 ay da emlak fiyatları %10 artı. En çok yükselişe geçen ilçe ise İzmir’in Çiğli ilçesi oldu.

İmar barışının iki ay daha uzatılmasının ardından gözler emlak piyasasına çevrildi. İmar barışı nedeniyle binaların Yapı Kayıt Belgesi kapsamına girmesinin neticesinde Türkiye geneli gayrimenkullerde fiyatlar adeta tavan yaptı. Araştırma ve veri hazırlama raporu sunan şirketlerden olan Coldwell Banker Türkiye ve Reidin’in Türkiye raporu da açıklandı. 5 aylık raporda emlak fiyatlarının yüzde 10 olarak artış göstermesi en çok İzmir – Çiğli şampiyon olurken beraberinde Ankara Gölbaşı yüzde 9.2, İstanbul Adalar yüzde 7.7, Konya Beyşehir yüzde 6.7 ve Zonguldak Merkez yüzde 6.7.oranlarıyla takip etti.

Kangren Çözüldü Açıklaması

 

Coldwell Banker Türkiye Başkanı Gökhan Taş, tarafından imar barışı hakkında yaptığı açıklamalar ise; “Sadece 13 milyon konuttan da bahsetmiyoruz. Bu işin ticari tarafı da var. Ruhsatı alınamadığı için kiraya verilemeyen, satışa çıkacak ama bekleyen yerler de var. Aynı şekilde sırf kredi alınamadığı için satılamayan gayrimenkuller bu sayede satışa çıktı. Kangren vardı, bu çözüldü” şeklinde mesajını iletti.

İmar Barışı Satışları Arttıracak

 

Tapu.com kurucularından olan Emre Erşahin durum değerlendirmesinde bulundu ve imar barışı sürecinde kaçak yapıların yasala dönüşmesi neticesinde krediye uygun konut satışlarının da yapılabileceğini vurgulayarak satışlarda da artış olacağını söyledi. “İmar barışı ile yasal statü kazanacak olan yapılar ipoteklerde değerinden işlem görecek ve krediye de uygun hale gelerek satış işlemleri daha kolay gerçekleşecek” dedi.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz