İmar Barışı / İmar Affı Ne Demek?

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı içerisinde yer alan imar barışı / imar affı haberinin duyulması ile beraber gözler bu konuya çevrildi Peki, imar barışı / imar affı ne demek?

İmar Barışı Nedir?

Ruhsatı olmayan, ruhsatsız olarak inşa edilen, ilgili ruhsatı olsa dahi bu ruhsata uygun olarak yapılmayan ve bu nedenle iskan belgesi olmayan yapıların kayıt altına alınmasını sağlamak amacı ile başlatılan uygulamadır. Söz konusu yasa tasarısının 16. Maddesini oluşturan imar barışı kısaca iskanı olmayan taşınmazların iskan belgesi almasını sağlamak amacı ile belirli bir ücret karşılığı verilen yasal belgedir.

İmar Barışı Hakkında Bilmeniz Gerekenler…

  • İmar barışından yararlanılarak yapı kayıt belgesi alınmak istenen taşınmazların 31 Aralık 2017 öncesinde yapılmış olması şartı aranmaktadır. Bu tarihten sonra yani 2018 yılında yapılan yapılar rant kapısı haline getirilmemesi nedeni ile kesinlikle imar affından yararlandırılmayacak.
  • İmar barışından yararlanmak için başvuruda bulunan taşınmaz sahipleri için kesilen kaçak yapı para cezası bulunuyorsa bu cezalar iptal edilecek. Yine söz konusu taşınmazın hakkında kaçak yapı yıkım kararı bulunuyorsa bu durumda karar uygulamaya alınmayacak.
  • Yapı Kayıt Belgesi için belirli bir ücret alınacak olup toplanan tüm paralar Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kaynak olarak kullanılacak ve belediyelere faizsiz kentsel dönüşüm kredisi olarak verilecek.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz