İmar Barışı Kapsamı Nedir?

Kaçak yapıların kayıt altına alınarak vatandaş ile barış yapılmasını amaçlayan imar barışı resmen yürürlüğe girdi. Türkiye sınırları içerisinde yaklaşık 13 milyon taşınmaz sahibini ilgilendiren karar resmen yürürlüğe girdi. Karar kapsamında hakkında yıkım kararı olan ya da kaçak yapı para cezası alan yapılarda af kapsamına alındı. Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı hayatımızda neleri değiştirecek, imar barışı kapsamı nedir?

İmar Barışı Hangi Yapıları Kapsıyor?

  1. 31 Aralık 2017 ve daha öncesinde ruhsatsız olarak ya da ruhsat ile ruhsat eklerine aykırı olarak yapılan tüm taşınmazlar için yapı kayıt belgesi alınabilecek.
  2. Yapı ruhsatı alınmış olmasına rağmen yapı kullanma izin belgesi alınmayan ya da yapı ruhsatı olmayan yapılarda kat maliklerinin yarısının rızası olması durumunda yapı kullanma izin belgesi aranmaksızın cins değişikliği ve kat mülkiyeti tesisi gerçekleştirilebilecek.
  3. Yapı kayıt belgesi alındıktan sonra maliklerin yine en az yarısının izni olması halinde yapı kullanma izin belgesi şartı olmadan cins değişikliği ve kat mülkiyeti işlemi tamamlanması halinde söz konusu eve kredi çıkarılabilecek.
  4. İmar barışı başvuru için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenen kuruluşlar yetkili kabul edilecek ve bu kuruluşlar üzerinden başvurular yapılacak.
  5. 31 Aralık 2018 tarihine kadar başvurular kabul edilecek.
  6. Yapı Kayıt Belgesi ücreti arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti üzerinden hesaplanacak ve bu tutarın yüzde 3’ü yapı kayıt belgesi ücreti olarak tahsil edilecek.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz