İmar Barışı Nasıl Yapılacak?

Meclis çatısına getirilmesine sayılı günler kalan imar barışı için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tüm kaynakları ile detaylı bir şekilde çalışmalarına devam ediyor. İmar barışı düzenlemesi için bakanlığın iki seçenek hazırladığı öğrenilirken yapılacak olan iskân barışı uygulamasının ekonomik ve sosyal etkileri de inceleniyor.

İmar Barışı İle Devletin Kasasına Ne Kadar Para Girecek?

Çıkarılacak olan imar barışı yasasından yararlanmak isteyen vatandaşların Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yapı kayıt belgesi almak için belirlenen oranlarda ödeme yapmaları gerekecek. Bu tutar bina inşaat maliyeti tutarının yüzde 3’ ü kadar olacak.

Yatırılan paralar Bakanlık tarafından açılan hesapta toplanacak. Yürürlükte olan mevzuatlara uyulmadan yapılan tüm binalar imar barışından yararlanırsa toplam 48,6 milyar liralık bir gelir elde edilecek. Tüm binaların imar barışından yararlanmasına izin verilmesi ve bu binaların yüzde 80’lik bölümünün kat mülkiyetine geçirilmesi durumunda ise elde edilecek olan tutar 68,6 milyar liraya yükselecek. Toplanan paralar kentsel dönüşüm kredisi kapsamında kaynak olarak kullanılacak.

31 Aralık 2017 Sonrasında Yapılan Binalar Af Yok

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çıkarılacak olan imar affının kötü niyetli insanlar tarafından suiistimal edilmesini ve kaçak yapılaşmayı engellemek için imar affına tarih sınırlaması getirdi. Buna göre 31 Aralık 2017  tarihi milat olarak kabul edildi ve bu tarih ile bu tarihten önce yapılan tüm binalara aftan yararlanma hakkı getirildi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


10 YORUMLAR

 1. Ankarada 46 donum arazide 200 metre ev yaptik yerimiz tarla vasfinda burayada takribi ucret 35000 tl cikiyor sizce bu barisi yapmak mantiklimi simdiden tesekkurler

  • Merhaba, Neden imar barışına başvuruyorsunuz? Normal bir şekilde ruhsatlandırmanız gerekiyor. Bu şekilde ücret daha düşük çıkabilir. 2 yöntemide deneyin hangisi daha ucuzsa mecbur yaptuırmak zorundasınız.

 2. İyi akşamlar.Benim zeytinliğim var ve buraya elektrik alabilmek için 30 metrekare büyüklüğünde ev yapsam imar barışından yararlanabilir miyim?Yani 31 aralık 2017 tarihinden sonra yapıldığı için sorun olur mu?

 3. merhaba,

  hobi bahçesinde ki yani imarsız tarla konumunda ki prafabrik yapılar dahilmidir ?
  31 Aralık 2017 önce yaptığımızı nasıl ispatlayacağız ?
  teşekkürler

  • Merhaba,

   Hobi bahçesi dediğiniz alan içinde başka yapı var mı? kaç metrekarelik bir alan bunlar önemli. İmar barışından yararlanmanız mümkün fakat yapılan yapı usule çok aykırı ise bu belgeyi size vermeyebilirler. 2017 öncesi yapı olup olmadığına kurulan komisyon karar verecek

 4. benim 215mm karearsamvar imar iskanyok mustakil tektapu yannızbirsıkıntımvar benim dayrem camii ninhemen yanı zamanında belediye dinitesisalan diye vakfa gecirmiş veben evimi mütahite veremiyorum ve yıktırıp yaptıramıyorum böylesıkıntım var bu başbakanımızınimar iskan yasasından ben faydalana biliyormuyum biliyorsam lütfen bana yardımcı olurmusunuz veyahutta telefonla itibategecelim

  • Merhaba, Bahsettiğiniz durumun imar barışı ile bir bağlantısı olduğunu düşünmüyorum. Bu tamamiyle kamulaştırma ile ilgili bir sorun. Hangi kurum tarafından kamulaştırıldıysa o kurumla görşerek gerekli itirazlarınızı yapın. Önce arsanınız kurtarmanız gerekiyor sonra yapı için müracaat edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz