İmar Barışı Neleri Kapsıyor?

/ 3 Mayıs 2018 / 8.966 / 34 Yorum

İmar Barışı Neleri Kapsıyor?

İmar Barışı Neleri Kapsayacak?

31 Aralık 2018 tarihine kadar başvuruların kabul edileceği İmar Barışı ile Türkiye’de kaçak konumda olan 13 milyona yakın binanın kayıt altına alınması hedefleniyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yetki verilen kurumlar tarafından kabul edilecek olan başvurular ile Yapı Kayıt Belgesi çıkarılacak. Peki, imar barışı neleri kapsayacak?

İmar Barışı Neleri Kapsıyor?

 • 31 Aralık 2017 tarihinden önce yapılan ancak ruhsatsız olan ya da ruhsatı bulunmasına rağmen sonradan ruhsata aykırı şekilde değiştirilen tüm taşınmazlar imar barışı kapsamına alınacak yani imar barışından yararlanabilecek. Ancak 1 Ocak 2018 ve bu tarihten sona yapılan taşınmazların imar barışından yararlanmasına kesinlikle izin verilmeyecek.
 • Hazine arazisi ve Boğaz öngörümü üzerinde yer alan kaçak yapılarda af kapsamına alınacak. Ancak Hazine arazisi üzerinde yer alan kaçak yapılar için öncelikle söz konusu taşınmazların tahsisi Bakanlık üzerine yapılacak. Ardından yapı kayıt belgesi sahiplerine söz konusu taşınmazlar rayiç bedeli üzerinden satılacak ve bu satışlardan elde edilen gelirler bütçeye gelir kalemi olarak kayıt edilecek.
 • Kısaca özetlemek gerekirse iskan affı ya da imar affı olarak isimlendirilen af kapsamında iskanı olmayan ve depreme karşı dayanıklı olan yani çürük yapı sıfatı taşımayan tüm taşınmazları 31 Aralık 2017 ve öncesinde yapılması durumunda kapsayacak. Taşınmaz sahiplerinin başvuruda bulunması durumunda bu taşınmazlara yapı kayıt belgesi çıkarılacak ve bu belge ile elektrik, su ve doğalgaz abonelikleri almalarının önü açılacak. Yine bu belge ile kat mülkiyetine geçişte yapılabilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Cemal Çömlek

lk çalışmalarımı TOKİ-Emlak yönetimi bünyesinde halkla ilişkiler alanında gerçekleştirdim.İşletme lisans derecesi sahibiyim. Bilgi birikimlerimi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

İmar Barışı Neleri Kapsıyor? (34 Yorum)

 1. bizim bir iş hanının girişinde bir dükkanımız var bu dükkan biz almadan evvel dükkan değilmiş hanın kapıcısının kaldığı odaymış biz aldık ticari olarak kullandık senerlerce şimdide 10 senedir kirada. Biz orayı alırken noterde satış işlemi yapılmış elimizde noter onaylı satış belgesi var fakat tapu alınmamış biz buraya tapu alabilirmiyiz acaba

  • Merhaba,

   Tapusu olmayan biryer için kim size noter satışı yaptı burayı anlayamadım. Şu anki imar barışı kapsamında kat maliklerinin onayı alırsanız tapu çıkartabilirsiniz.

 2. 404 metrekare arsama 3katlı bına ve bahçesine ayrı 60metrekare bir yapı daha var. bu 60metrekare yapı için dükkan başvursu yapabilirmiyim. iyi çalışmalar.

 3. Merhaba, istanbul kağithanede bir arsa üzerine 2 bina yapilmis. Bir bina (16 daire) toprak sahibinin, diger binayı biz 16 kisi müteahhitten noter satısı ile aldık. Müteahhit ile toprak sahibi davalık oldu. Simdi basvuruyu biz yapabilir miyiz? Yapı kayit belgesi kimin üzerine çıkar? Tesekkurler

 4. selamlar editör bey. 8 katlı 25 daireli bir binanın teras katında oturuyorum. Seneler önce aldığımızda hiç bir kağıt ws. yoktu. ben bu şekilte tapu çıkarabilirmiyim çok teşekrler şimdiden .

 5. benim 700 metrekare bir tarlam var onun için de 20 metrekarelik bir oda var Ona ne at vereceğiz resmi yolunda yok

 6. Merhaba bizim arsamiz ortak ortagimizin kendine düşen kısımda kaçak 4katli binası var ruhsat alabilirmi bizden habersiz.alırsa itiraz edebilirmiyiz

 7. hazine arazi üzerine 1967 yılında zeytin fidanı alınarak geçim kaynağı amacıyla kullanılmıştır.basvuru yaptık ucretide geldi gecerlimidir. ödeme yapalimmi

 8. MERHABA BEN 2 YIL ÖNCE DAİRE ALDIM İSKANI YOK 3 KATLI BİN YAKLAŞIK 8 YILLIK BİZ İMAR BARIŞINDAN YARALANA BİLİYOR MUYUZ NEREYE MURACAT EDELİM TEŞEKÜR DEERİM

  • Merhaba, imar affından herkes yararlanabilir. Binanın iskanı belediyeden Alabiliyorsanız belediyeden almak daha mantıklı, Şayet ruhsata uygun değilse yapı kayıt belgesi için başvuru yapın.

 9. Terasımı kapattım, 10 sene önce apartman karar defterine 7/10 imzasını aldım. Tarihi eskidi.
  Aynı kişilerden bir daha imza almam zor, eski tarihli karar geçerli olur mu, yeni güncel imza mı istenecek. 10 kişiden 7 imza yeterli olacak mı?

  • Merhaba, mülk sahiplerinden o anda almış olduğunuz imzadan sonra işlem yapılması gerekiyordu. Mülk sahipleri değişmediyse Bu karar defteri ile birlikte gerekli düzenlemeleri yaptırmayı deneyebilirsiniz.

 10. merhabalar
  iskansız yapı ve 2 katlı ama alt kat bir kısmı sadece depo olarak kullanılırsa yapı alanı 150+150=300 m2 mi yazacağız

 11. Merhaba 2017 den önce Bursa’da 650m2 adıma tapulu zeytinlik içerisinde 50m2 ahşap tek katlı ev yaptım. Acaba imar barışı kapsamina girer mi. Saygılar.

  • Merhaba, 2017den önce yapıldığını kanıtlayabilirseniz, (Planlarda görünüyorsa vb ) Herhangi bir risk teşkil etmiyorsa imar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi alabilirsiniz.

 12. Bizim 1300 m2 tarlamız var yanında hazinelik yer var yıllardan beri ekiyoruz bu hazinelik yeri alabilirmiyiz bu imar barışında

  • İmar barışında hazine arazisi satın alınması ile ilgili bir hüküm yok. Sadece kaçak yapılar ile alakalı bir yasa çıktı. Hazine arazileri ile alakalı farklı bir çalışma yapılıyor

 13. Merhaba antalyada tamami 12 donum hisseli bana dusen 3 donum uzerinde 70 m2 ev yaptim imar barisi kapsamina girermi

 14. sayın yetkili
  Antalya cakırlarda 970 m2 arsa ıcınde 40 m2 prefabrık ev yaptırdım arsa tapuda bahçe olarak gorunuyor bu bina imar barısı kapsamına girermi
  tesekkurler

 15. Merhabalar. 5 yaşında olan bir bina da teras katlı kaçak kat olarak yapılan bir ev almayı düşünüyorum. Ama evin tapusu yok. Müteahhit noter de yazılı bir satış yapacağız. Bu şekilde bir anlaşma olması halinde yasadan faydalanabilir miyim. Teşekkür ederim.

 16. Bu arada binada 12 bagimsiz daire var bu arkadaslardan yazili kagit almam gerekirmi bu yuzde kac olmali

 17. Mrb Ben ist Dan daire almistim dairenin eklentisi vardi tapuda eklenti depo geciyor aldigim sahis eklentiyi daire olarak kullaniyordu Ben iki daire parasi verip aldim belediyeye gittim arastirdim daireye cevrilen eklenti ortak Alana bir kismida siginaga yapilmis sorum bu eklentiye yapi kayit belgesi nasil alirim

  • Merhaba,
   Öncelikle Kat maliklerinden onay almanız gerekiyor. Ortak olan yer kat maliklerinin ortak alanı olarak göründüğü için onay alınmalı aksi halde yapı kayıt belgesi zaten alamazsınız. Kat malikleri onayının 3/2 sini almanız yeterlidir.

 18. İyi günler iki dönüm fındık bahçeşi var içinde 80 metre kare ev yaptım elektrik su yok bu imar barışından nasıl faydalanırım tapusuz arazi hazine arazisi

  • Merhaba, İmar barışı ile ilgili detaylar ortaya çıktıkça bizde sizinle paylaşacağız. Fakat burada zaten hazine arazi üzerine kaçak bir yapı yapılmış burada ruhsat verilmesi mümkün değil. İmar affı yapı ruhsatı olup gerğinden fazla yapılmış ve iskan alamamış yapılar için geçerli olacak.