İmar Barışı Para İadesi Nasıl Yapılacak?

İmar barışı başvurularında hatalı beyanda bulundukları için fazla para ödeyen kişilere bu fazla tutarın geri ödenmesine başlandı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Resmi Gazete’de yayımlanan Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslar tebliği ile bir dizi yenilik yapıldı. Yapılan bu değişiklikler kapsamında fazla ödeme yapan kişilere para iadesi yapılmaya başlanıyor. Peki, imar barışı para iadesi nasıl yapılacak?

İmarı Barışı Ücreti Hesaplama

1) Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL/ m2

2) 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL/m2

3) 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapıları için 1000 TL/m2

4) 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL/m2

5) Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel ve benzeri yapılar 2000 TL/m2

6) Güneş Enerjisi Santralleri (GES) 100.000 TL/MW üzerinden hesaplanıyor.

 

İmar Barışı Para İadesi Nasıl Yapılıyor?

 

İmar barışı hesaplaması yaparken yanlış bilgiler girildiği için fazla ödeme yapan kişilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesi üzerinden yayımlanan imar barışı düzeltme formu evrakını 2 nüsha olarak düzenlemesi gerekecek. Bu 2 nüsha forma ek olarak kişi imar barışı fazla para ödeme iadesi dilekçesi yazması gerekecek. Bu belgeler ile müdürlüklere başvuruda bulunarak fazla paranın iadesi talep edilecek. Fazla para iade edilirken düzenlenen iade formu ise yapı kayıt belgesine eklenecek ve yeni yapı kayıt belgesi düzenlenmeden işlem tamamlanmış olacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz