İmar Barışı Son Başvuru Tarihi Ne Zaman Doluyor?

 

Mevzuata aykırılık taşıyan yapılar için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hayata geçirilen imar barışı ile bu yapılara devlet ile barışma imkânı sunulmuştu. E devlet üzerinden yapılan imar barışı başvurusu ile yapı kayıt belgesi düzenlenen yapıların cins değişikliği yapması ve idari para cezası gibi yükümlülüklerden kurtulmalarının önü açılmıştı. İmar barışına başvuru sayısı her geçen gün artarken aynı zamanda imar barışı son başvuru tarihi de yaklaşıyor. Peki, imar barışı son başvuru tarihi ne zaman doluyor?

 

İmar Barışının Süresi Ne Zamana Kadar?

 

İmar barışı son başvuru tarihi olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 31 Ekim 2018 tarihini belirlemişti. Yani 31 Ekim 2018 tarihinden sonra e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi başvuru formu doldurulamayacak. Ancak daha önce başvuru belgesini dolduran kişilerin yapı kayıt belgesi ücreti ödemeleri 31 Aralık 2018 tarihine kadar alınmaya devam edecek. İmar barışı başvurusu yapmasına rağmen 31 Aralık 2018 tarihine kadar imar barışı ücreti ödemesini yapmayan kişilerin ise başvuruları iptal edilecek.

 

Yapı Kayıt Belgesi Almanın Faydaları Nelerdir?

 

Öncelikle imar barışı başvurusu yaparak yapı kayıt belgesi alan yapılar için kaçak yapı para cezası ya da yıkım cezası bulunuyorsa bu cezaların uygulaması iptal edilecek. Buna ek olarak kaçak yapı olduğu için elektrik, su ve doğalgaz bağlanamayan bu yapılara abonelik tesis edilecek. Yapılacak sonraki başvurularla bu yapıların kat mülkiyetine geçişleri yani iskan belgesi almaları ve tapu almalarının dan önü açılmış olacak.

Güncelleme : İmar barışı uzatıldı! Başvuu tarihi 15 Haziran 2019 Ödeme tarihleri 30 Haziran 2019

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz