İmar Barışından Yararlanabilir Miyim?

İmar barışından sorunsuz bir şekilde geri dönüş alabilmek ve başvuru süreçlerini olumlu sonuçlandırmak için oldukça basit yöntemleri izlemeniz gerekiyor. Ancak bazı vatandaşların yapılarının olduğu bölgeler imar affından yararlanamayacakları anlamını taşıyor. Bakanlık tarafından özellikle belirtilen bu alanlar üzerinde bulunan mevzuata aykırı yapılar için farklı yaptırımlar uygulanması da neredeyse kesin gibi.

İmar Affı Nereleri Dışarıda Tutuyor?

İstanbul Tarihi Yarımada bölgesinde bulunan hiçbir konut veya iş yeri de bu imar affı sürecinden fayda sağlayamayacak. Dolayısı ile bu bölgeler içerisinde yapısı bulunan vatandaşların bakanlık tarafından belirtilen farklı prosedürleri uygulaması da gerekiyor.

İmar Barışına Girmeyen Yerler

İmar barışına girmeyecek olan yerler ve bölgeler ise artık kesin olarak belirlenmiş durumda. Üçüncü kişilere ait özel mülkiyetler, hazine içeriğinde bulunan tahsisli arazilerin üzerinde yer alan yapılar ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nda belirtilen istisnai yapılar bu kapsamda değerlendirme dışında kalacak olan yerler olarak karşımıza çıkıyor. İmar barışından yararlanmak isteyen ve bu kapsamda yapılarını cezadan kurtarmak isteyenler için verilen tarihi yukarıda belirtmiştik. Dolayısı ile imar barışından yararlanmak isteyen vatandaşların ilgili kanun içeriklerine ve yapılarının hangi bölgede olduğunu teyit etmeleri gerekiyor. Alacağınız Yapı Kayıt Belgesi ile beraber işlemlerinizi e-devlet üzerinden rahatlıkla yapabileceğinizin de altını bir kere daha çizelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz