İmar Barışına Sokulan Gayrimenkullerde Yüzde 30 Artış Oldu

Online olarak hizmet veren Türkiye’nin tek açık arttırma sitesi olan Tapu.Com, gayrimenkul piyasasına dair analizleri yaparak birçok önemli bilgiyi masaya yatırdı. İmar Barışı süresinin uzatılmasıyla birlikte gayrimenkul piyasasında çok ciddi hareketlenmenin olduğu açıklandı.

Tapu.Com kurucu ortaklarından olan Emre Erşahin, imar barışı sayesinde resmi statüye sahip olacak gayrimenkullerin kredi imkanı ile satışa sunuluyor olması imar barışının getirdiği bir kazanç fırsatı olarak değerlendiriliyor. Bu çalışmayla birlikte gayrimenkullerin yüzde 20 ile 30 arasında arttığına değindi.

31 Aralık 2017 tarihinden önce ruhsatsız olarak inşa edilen yapıların veya ruhsat ve eklerine aykırı yapıların Yapı Kayıt Belgesi Başvuru süresinin 31 Aralık 2018 tarihine kadar uzatılması halkın başvurularına devam edeceğine ve tapuların daha değerli hale geleceğini masaya yatırdı.

Tapu.com kuru ortağı olan Emre Şahin yaptığı bir açıklamada “13 milyondan fazla yapının imar barışından yararlanması beklenirken bugüne kadar açıklanan verilere göre 8 milyon 150 bin konut için başvuru yapıldığını ve5 milyar 120 milyon lira civarında para toplandığını biliyoruz, ancak bu uygulama sadece devlete kazanç sağlamıyor. Asıl kazancı tapu sahiplerinin elde edeceğini düşünüyoruz, bugüne kadar imar barışından faydalanan tapuların piyasa değerleri üzerinden işlem yapmaya uygun hale gelerek ortalama yüzde 20-30 oranında değerlendiğini gözlemlemekteyiz” şeklinde konuştu.

Krediye Uygun Yapı Satışı Demek Daha Çok Satış Demek

Ruhsatsız veya imara aykırı olan yapıların imar barışı adı altında başvurular yapılarak kayıt altına alınmasının krediye uygun olması dâhilinde hem yapı sayısının artması hem de yapıların satılmasında büyük bir önem olduğuna değindi. Şahin, “İmar barışı ile yasal statü kazanacak olan yapılar ipoteklerde değerinden işlem görecek ve krediye de uygun hale gelerek satış işlemleri daha kolay gerçekleşecek” dedi.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz