İmar barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi bulunan bina veya konutlar için yenileme ve güçlendirme imkanı olmayacak.

Gayrimenkul Hukuku Enstitüsü Başkanı olan Avukat Ali Yüksek, kısa bir süre önce bir açıklamada bulunarak imar barışı kapsamında Yapı Kayıt Belgesi alan bina yada konutlar için herhangi bir yenileme yada güçlendirme durumunun olmayacağını belirtti. Bunlara ek olarak ise imar barışından faydalanan binalar için yıkılana dek ayakta durması risk taşıyabilir. Bu risklerin önüne geçmek için bazı güçlendirme yolları tercih edilmesi gerektiğini dile getirdi.

Avukat, bir açıklama daha yaparak, Kartal’da çöken bina sonrası 21 kişinin hayatını yitirmiş olduğunu ve acı olaydan sonra imar barışının çok fazla önemsendiğini ifade etti. 8 Haziran’dan itibaren imar barışı düzenlenmesi ile, milyonlarca kişi başvuru yaptı. Ancak yapı kayıt belgesi alanlar için bir yenileme veya güçlendirme imkanı henüz getirilmemiş durumda.

Güçlendirme çalışmaları can kaybının önüne geçecek!

Yüksel, açıklamalarında kentsel dönüşüm programı kapsamında “güçlendirme” maddesinin bir işlevinin olmadığını dile getirerek, kentsel dönüşümde binalar yıkılıyor ve yeniden yapılarak imar barışı sağlanıyor. İmar programında imara uygun yapılamayan binalar için güçlendirme hakkı olduğu görülüyor. Ancak güçlendirme yapılan bina sayısı en fazla 1 tanedir. Neden güçlendirme çalışmaları yapılmıyor diyerek ağır eleştirilerde bulundu.

Güçlendirme çalışmasının şartları ise çok ağır olmasından ötürü, riskli binalar yıkılana kadar ayakta mı dursun diyerek, ağır eleştirilerde bulunuldu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz