İmar Barışı’nda Başvuru Sayısı 1.3 Milyon

İmar Barışı projesiyle beraber vatandaşların, binalarıyla alakalı karşılaşabildiği yasal kovuşturmaların tamamen ortadan kaldırıldığı ve aynı zamanda tapularını alabildikleri yapılan açıklamalarda altı çizilen noktalardan biri oldu. Türkiye genelinde 1.3 milyon kişi tarafından İmar Barışı için başvuru yapılmış durumda. Binalar arasında sorunlu olanların dönüştürülebilmesiyle alakalı olanak başlatılan projeye yoğun ilginin olması, yakın gelecek zamanın Türkiye şekillendirmesinde önemli pay sahibi olacak noktalardan biri. İmar Barışı’ndan sağlanacak olan gelirin, kentsel dönüşüm projesi için finansal kaynak yaratabileceği planlaması mevcut. Toplamda 13 milyon konut için imar sorunlarına yönelik olarak çözüm getirilmesi hedeflenmektedir. İmar Barışı projesi için tarih uzatması yapılmayacağı ve ödemelerin taksitli olarak gerçekleştirilemeyecek. İmar Barışı için yapılacak başvurunun e-Devlet üzerinden gerçekleştirilmesi olanağı bulunurken, herkes için projeye dâhil olabilme avantajı mevcut. İmar Barışı’na başvuranlar için ücret ödemelerinin son tarihi yılsonu olarak belirlendi.

İmar Barışı için Türkiye Genelinde Yüksek Katılım

İTO’nun Eminönü’nde konumlanan merkez binasında İmar Barışı Paneli’ne Prof. Dr. Gürsel Öngören moderatörlük yaptı. Gerçekleştirilen panelde; Türkiye genelinde konut ve binalarla alakalı en az bir sorun olduğuna Mücahit Demirtaş tarafından dikkat çekildi. 26 milyon konutun minimum yarısında sorun yaşandığını belirten Demirtaş, bu sorunun sürekli olarak var olduğunu, yeni yapılan konutlarla da devam ettiğini vurguladı. İstanbul Ticaret Odası ve Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği iş birliğinde düzenlenen İmar Barışı Paneli’nde, imarla alakalı olan sorunların giderilebilmesine yönelik olarak çalışmalara kapsamlı şekilde başlandığı dile getirildi.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz