İmar Barışı Üzerinde Düzenlemeye Gidildi

Uzun bir süredir uygulanmakta olan imar barışı, bugünlerde epey gündemde. Bu duruma neden olan yegan faktör ise alınan yeni kararlar. Yapı Kayıt Belgesi Verilmesine İlişkin Usul ve Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Usul ve Esaslar resmi gazetede yayınlanmış bulunmakta. Böylelikle imar barışında çeşitli düzenlemelere gidildi.

Yeni İmar Barışı Düzenlemesi

Bundan böyle eğer taşınmaz varlık kayıt dışı yapılmış ise çeşitli bölümlerin ayrı ayrı olmak kaydıyla imar barışından yararlanması sağlanabilecek. Eğer yapı tek bir kişiye ait ise yapı kayıt belgesi yine tüm varlığı kapsayacak şekilde alınabilecek. İmar kaydı için alınan ücretin hesaplanması aşamasında da birtakım değişiklikler uygulanmaya başlıyor.

Eğer devlet veya belediye arsası üzerine inşa edilmiş bir yapı söz konusu ise yapının oturum alanına karşılık gelen arsa payı üzerinden hesaplama yapılacak. Parsel üzerinde birden fazla yapı bulunuyorsa tek bir yapıya denk gelen arsa payı göz önünde bulundurulacak. Bunların yanı sıra binaların kat değerleri hesaplanırken bodrum katı da hesap dahiline alınacak.

Fazla Yapılan Ödemeleri Geri Almak

Yapı kayıt belgesi alınmak üzere yapılan ödeme eğer fazla olacak şekilde gerçekleştiyse fazlalık olan miktar iade edilecek. Müdürlüğe yapılacak olan başvuru incelenip mülk sahibine geri dönüş yapılacak. Gerekli formları doldurması istenecek olan mülk sahibinin işlemleri tamamlamasından sonra ise yapı kayıt belgesi için yapılan ödeme fazlasının iadesi için resmi işlem başlatılmış olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz