İmar Barışında Fazla Ödeme Yapanlar Ne Yapacak?

İmara aykırılık taşıyan yapılar için başlatılan imar barışı başvuruları tüm hızı ile devam ediyor. Devlet tarafından sunulan son af olması nedeni ile büyük önem taşıyan imar barışı başvuruları e devlet üzerinden alınıyor. Kişinin kendi beyanı üzerinden alınan başvurularda bu beyana göre yapı kayıt belgesi ücreti hesaplanıyor. Girilen bilgilerde hata olması durumunda imar barışı ücreti de hatalı olarak hesaplanmış oluyor. Peki, imar barışında fazla ödeme yapanlar ne yapacak?

İmar Barışı Fazla Ödeme İadesi

Yapı kayıt belgesi başvurusu esnasında taşınmaza ait olan metrekare bilgileri üzerinden yapı kayıt belgesi ücreti hesaplanıyor. Bu rakamların fazla girilmesi durumunda imar barışı ücreti daha yüksek ödenmiş oluyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yayımlanan yeni yönetmelik ile beraber fazla ödeme yapan kişilere iade yapılması hakkı tanındı. Bunun için fazla ödeme yapan kişinin başvuruda bulunması yeterli olacak.

İmar Barışı Fazla Ödeme İade Başvurusu Nasıl Yapılacak?

Girdiği hatalı bilgiler nedeni ile imar barışında fazla ödeme yapan kişinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı il ve ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunması yeterli olacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesi üzerinden yayımlanan hatalı beyan düzeltme formunu 2 nüsha olarak dolduran kişi ekleyeceği para iade talep dilekçesi ile başvurusunu yapacak ve ödemiş olduğu fazla tutarı bakanlıktan geri alacak. Bakanlık işlem sonrası düzeltme formu verecek ve bu form  yapı kayıt belgesine eklenerek ayrılmaz bir parçası olarak kabul edilecek.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz