İmar Barışında Merak Edilenler

 

8 Haziran 2018 tarihinde yürürlüğe girerek, birçok kişinin yüzünü güldürmeyi başaran İmar Barışı, kaçak yapılar için büyük bir fırsat olmuş olup, bazı şartlar dahilinde gerçekleşmesi mümkündür. 8 Haziran 2018 tarihinde başvurusu başlayan İmar Barışı, 31 Aralık 2018 tarihinde sona erecek olup, bu kapsam da hem başvurular sona erirken, hem de ödemeler için son gün olacak. Daha önce Ekim sonu olarak belirlenen başvuru tarihinin uzatılması tabi ki ödemenin de uzatılır mı gibi soruların merak edilmesine neden olsa da henüz şuan için gelen bir bilgi söz konusu değildir. İmar barışının yürürlüğe girmesinin ardından tabi ki pek çok soru akıllara gelmiş olup, bu sorulara ve cevaplarına sizler için paylaşım yapacağız.

Hangi Yapılar Yapı Kayıt Belgesi Alabilir?

 

Yapı kayıt belgesine sahip olmayan, kaçak binalar imar barışından yararlanma hakkına sahip olup, planlı ve plansız olan orman, hazine, vakıf, sit alanları, kıyı alanları imar barışından yararlanma hakkına sahiptir.

İmar Barışında Ödeme Ne Kadar?

 

İmar barışı kapsamında evin durumuna ve kat sayısına göre ödemeler çıkacak olup, buna göre ise metre kare üzerinden yapılan ödemelerde konutta yüzde 3 ticari yerlerde yüzde 5 üzerinden ödemeler hesap edilmektedir.

İmar Barışı Başvurusu Ne Zamana Kadar?

 

İmar barışı son başvuru tarihi 31 Aralık 2018 tarihine kadar belirlenmiş olup, yeni bir güncelleme ya da uzatma söz konusu olmadığı takdirde 2018’in son gününde bitecektir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz