İmar Barışında Son Durum Ne?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ülke sınırları içerisinde bulunan 13 milyon yapı için başlatılan imar barışı yoğun ilgi görmeye devam ediyor. Şu ana kadar 54 bin yapı için yapı kayıt belgesi verildiği açıklandı. Hatırlanacağı üzere imar barışı başvuruları 8 Haziran 2018 tarihinde e devlet üzerinden alınmaya başlanmıştı. Vatandaşlar imar barışına yoğun ilgi göstermeye devam ederken başvuru sayısının 2 milyon rakamını aştığı açıklandı.

En Çok Başvuru İstanbul’dan Yapıldı

İmar barışı başvuru sayısı 2 milyon sınırını aşarken en çok başvuru yapılan ilin İstanbul olduğu açıklandı. İstanbul’u başvurusu sayısı ile İzmir takip ederken yine Konya ve Kocaeli imar barışı başvuru rakamları ile ilk dört içerisinde yer almayı başardı. En çok başvuru yapılan binalar bir ve iki katlı yapılar olarak öne çıkarken yine 3 – 7 katlı yapılar içinde başvurular kabul ediliyor.

Yapı Kayıt Belgesi Nereden Alınacak?

İmar barışı başvurusu e devlet üzerinden yapılıyor. Başvuruda bulunmak isteyen kişiler yapı kayıt belgesi başvuru formu dolduruyor. Bu formun tamamlanması ve onay verilmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başvuruda bulunan kişinin cep telefonuna bilgilendirme mesajı gönderiliyor. Kişi bu mesaj ile yapı kayıt belgesi ücreti ödüyor ve ardından yine e devlet üzerinden yapı kayıt belgesi alıyor. Bu belge ile sonraki adımlarla iskân belgesi alınabiliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz