İmar Barışında Yeni Düzenleme

 

Gündem konuları arasında yer almakta olan İmar Barışı başvurusu için son günler gelirken, konu hakkında yeni güncelleme yani düzenleme yapıldı. Yapılan düzenlemede ise imar barışında yeni düzenleme imar sınıfları hakkında oldu.

20 Eylül 2018 tarihinde yürürlüğe girerek başvuruların başladığı iskanı olmayan evler için yapılan yeni düzenleme de İmar Barışı gündemde yerini alırken, bu düzenleme hakkında yeni düzenleme söz konusu oldu. İmar Barışı kapsamında yapı kayıt belgesi müracaatı ile bedelin hesaplanması, ödenmesi için belge düzenlenmesi gerekmeyen binaların yalan beyan bildirilmesi hakkında bilgilere de bu düzenlemede yer verildi.

Yapı kayıttı ile ilgili olan yapı sınıfları genişletilirken, sistemin sizlere E devlet üzerinden sunacağı seçeneklere ilave olarak ek seçenekler sunuldu. İmar barışı hakkında Ekim ayının son gününde başvuru son tarih olarak belirlenmiş olup, başvuracak olan kişilerin de bir an evvel yoğunluğa kalmadan önce kesinlikle başvurularını tamamlayarak onaylanması gerekmektedir. Aksi takdir de yoğunluk başvuracak olan kişilerin işlemleri yaparken zorlanmasına neden olabilir. İmar barışı başvurusu yapılırken, dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de doğru beyanların verilmesi gerektiği olup, aksi takdir de işlemlerinin zarar görmesi mümkün olacaktır. Başvuru sırasında ev seçenekleri genişletilirken, bulunduğunuz evin bu durumuna seçilmesi gerekmektedir. Bu fiyatında değişmesini sağlayacak olup, doğru beyanlarda bulunulması gerekmektedir.

 

İmar Barışında Yapı Sınıfları

 

  1. Tarımsal amaçlı basit binalar için 200 TL / m²
  2. 1-2 katlı binalar ve basit sanayi yapıları için 600 TL / m²
  3. 3-7 katlı binalar ve entegre sanayi yapılar için 1000 TL / m²
  4. 8 ve daha yüksek katlı binalar için 1600 TL / m²
  5. Lüks binalar, villa, alışveriş kompleksi, hastane, otel vb. yapılar için 2000 TL / m²
  6. Enerji üretim tesisleri için 2.000.000 TL/MW
  7. İskele, liman, tersane için 1500 TL/m2
  8. İstinat duvarı, dolgu alanı, havuz, spor sahaları ve benzeri bina niteliğinde olmayan yapılar için 150 TL/m2

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz