İmar Barışından Yararlananlar Kat Mülkiyeti Alabilecek Mi?

İmar barışı kanunu meclis çatısından geçerek resmen uygulamaya geçti yani yasalaştı. Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı kapsamında yer alan imar barışı 13 milyon kişinin kaçak yapı konusunda yeni umut ışığı oldu. Bu konuda en çok merak edilen konuların başında ise imar barışından yararlanan kişilerin iskân belgesi alıp alamayacağı sorusu yer alıyor. Peki, imar barışından yararlananlar kat mülkiyeti alabilecek mi?

İmar Barışından Yararlananlar Kat Mülkiyeti Alabilecek Mi?

Söz konusu kanunun 16. Maddesinde yer alan imar barışı kapsamında ruhsatı olmayan, ruhsatı olmasına rağmen bu ruhsata aykırı olarak inşa edilen ve imar mevzuatına aykırı olarak yapılan taşınmazların kayıt altına alınması sağlanacak. Bunun için bu kapsama giren taşınmazlara ilk etapta yapı kayıt belgesi verilecek ve söz konusu taşınmazlar bu belge ile beraber kayıt altına alınacak. Ardından da imar barışı kapsamında bu yapılara gereken koşulları taşımaları halinde kat mülkiyetine geçiş hakkı tanınacak.

Kat Mülkiyetine Nasıl Geçilecek?

Yapı kayıt belgesi aldıktan sonra kat mülkiyetine geçmek yani iskân belgesi almak isteyen taşınmaz sahipleri maliklerin yarısının muvafakatini almaları durumunda ilgili işlemleri yaparak kat mülkiyetine geçiş yapabilecek. Bunun için taşınmaz sahipleri ilk olarak arsa emlak değeri ile yapı yaklaşık maliyeti toplamı üzerinden yüzde 3 oranında ücret ödeyerek yapı kayıt belgesi alacak. Ardından bu tutarın 2 katını ödeyerek iskân belgesi alacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


15 YORUMLAR

 1. İmar barisindan yararlanan kisiler kat mulkiyetli tapularini alirken tapu masrafi ne kadar olur.satin alinmis daire gibimi tapu masrafi cikar.yoksa imar barisindan yararlanmis diye bir indirim farkliligi olur mu.

  • Merhaba,

   Yapı kayıt belgesi ile tapu çıkartmak için tapuda bazı masraflar vardır. Direk satış olmadığı için tapu harcı ödenmez fakat yinede kat mülkiyeti harçları yoksa proje masrafı vb gibi masraflar bulunuyor.

 2. Yapî Kayıt belgesini aldik,ücretini ödedik. Şimdi iskan belgesini alacağız, paramîzı toparlayamadık, süresi varmî, iskan belgesini toplucamî,yoksa her daire ayrı ayrî müracaat edip alabilirmi?

 3. Bağımsız bölüm ve otopark görünen fakat daire olarak oturulan kullanılan binaya katmülkiyeti yada proje ile dükkan ruhsatı alıanabilir mi

 4. İmar barışında Kat mülkiyeti işlemine başvurdum. 2.kez ücret ödeyeceğim bir hesap oluşturulmamış. Tapuda bekleme durumunda kaldım ne zaman açıklanacağı belli değil.

 5. Imar barışı için muracat ettikten sonra kat mülkiyetine geçiş zamanı varmı yani 1 etaptan 2 etaba geçiş süresi varmı yok sa hemen mi işlem yaptırmak gerekiyor.

 6. tek bir sorum olacak bizin apartmanımız 13 daireli 11 tanesi başvurdu diyelim başvuranlar yapı kayıt belgesini alabilirmi yatan para yanarmı diğer aşamaları etkilermi saygılarımla

 7. Komşunun bitanesi ederler üzerinden başvuru yaptı 4000 tl ücret çıktı bu yapı kayıt bedeli degilmi ayrıca 632 m2 brüt 138 m2 daire 95000 rais bu ücret normal mi bizlerde yapı kayıt bedeli basvuralimmi çünkü ardından kat mülkiyeti var daha önce de yazmıştım iflas eden bir mutabıktın cezasını cekiyoruz

  • Daha önceki farklı sayfalarda sorulan sorulara cevap vermiştim. Eğer mülkünüz iskan belgesi almaya müsait ise bu şekilde iskan almak daha mantıklı. Yapı kayıt belgesi alarak 2. bir masrafa daha girmeyin çünkü iskanda alacaksınız. Sizin zaten bir yapı ruhsatınız var. Tabi burada ücretler önemli, yapı kayıt belgesi yaptırırsanız Kat mülkiyeti ücreti ne olacak diğer türlü asıl olacak hesabınızı yapmanız gerekiyor.

 8. Bulunduğum bina 6 katlı 12 daire mürşit iflas ettiğinden iskan alınmamış kat ittifaki var ama kat mülkiyeti almak için ne yapmamız gerekiyor yapı kayıt belgesi bizim binada varmı yoksa yenimi alacaz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz