İmar Barışını Kapsamayan Yerler, Hangi yerler İmar Barışına Girmiyor?

İmar barışı için başvuranların ve imar dolayısı ile gelecek olan para veya yıkım cezalarından muaf olanların belirli bir sevinç yaşadıkları kesin. Ancak herkesin yararlanamadığı bu sistem için kendinizi garanti almanız da gerekiyor.

BAŞVURULAR NE ZAMAN?

Zira bazı yerler, belirli bölgeler imar barışından yararlanamama konusunda oldukça dikkat çekici verileri de bizlere sunuyor. Öncelikle bazı bilgilerin altını çizmek gerekiyor. İmar barışından yararlanmak için 31 Aralık 2017 öncesinde belirlenen prosedürlere uymayanların bu kapsama alındıklarını belirtelim. Bir diğer önemli madde ise imar barışı başvurularının 31 Ekim 2018 tarihine kadar geçerli olduğu.

NERELER İMAR BARIŞI DIŞINDA KALDI?

İmar barışına girmeyecek olan yerler ve bölgeler ise artık kesin olarak belirlenmiş durumda. Üçüncü kişilere ait özel mülkiyetler, hazine içeriğinde bulunan tahsisli arazilerin üzerinde yer alan yapılar ve 3194 sayılı İmar Kanunu’nda belirtilen istisnai yapılar bu kapsamda değerlendirme dışında kalacak olan yerler olarak karşımıza çıkıyor. İmar barışından yararlanmak isteyen ve bu kapsamda yapılarını cezadan kurtarmak isteyenler için verilen tarihi yukarıda belirtmiştik. Aynı şekilde İstanbul Tarihi Yarımada üzerinde yer alan yapılar da bu kanunun uygulanamayacağı bölgeler arasında gösterilmiş durumda. Dolayısı ile imar barışından yararlanmak isteyen vatandaşların ilgili kanun içeriklerine ve yapılarının hangi bölgede olduğunu teyit etmeleri gerekiyor. Alacağınız Yapı Kayıt Belgesi ile beraber işlemlerinizi e-devlet üzerinden rahatlıkla yapabileceğinizin de altını bir kere daha çizelim.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz