İmar Barışının Faydaları Neler Olacak?

8 Haziran Cuma günü başlanan imar barışı başvuruları vatandaşlardan yoğun ilgi görmeye devam ediyor. İmara aykırılık durumu bulunduğu için kaçak yapı statüsünde olan taşınmazların çıkarılan af kapsamında yararlanarak yapı kayıt belgesi almasına olanak sağlayan imar barışı pek çok avantaj sunuyor. Peki, taşınmaz sahiplerine imar barışının faydaları neler olacak?

İmar Barışının Yararları Neler?

  • Kaçak yapı statüsünde olduğu için abonelik alamayan yapılara yapı kayıt kayıt belgesi almaları durumunda elektrik, su, internet ve doğalgaz aboneliği bağlanabilecek.
  • 3194 sayılı kanun kapsamında kaçak yapı olduğu gerekçesi ile haklarında kaçak yapı para cezası ya da yıkım cezası kararı verilen yapılar için yapı kayıt belgesi alınması durumunda tüm cezalar iptale edilecek.
  • Yapı ruhsatı almasına rağmen yapı kullanma izin belgesi almayan ya da yapı ruhsatı olmayan binalarda iskan belgesi aranmaksızın kullanım maksadı değişiklerini de kapsayacak şekilde kat mülkiyeti tesisi ve cins değişikliği yapılabilecek.
  • 31 Aralık 2017 tarihi itibari ile inşaat halindeki yapılarda tamamlanmış olan kısımlar için ilave inşaat alanı yaratmamak koşuluyla yapı kayıt belgesi verilmesine izin verilmektedir. Bu belge ile inşaatların eksik bölümlerinin tamamlanmasına olanak sağlanacak.
  • Yapı Kayıt Belgesi alan yapılar için ruhsat şartı aranmaksızın basit onarım ve tadilatların yapılmasına izin verilecek.
  • Yapı kayıt belgesi alan işyerleri için bundan sonra işyeri açma ve çalışma ruhsatı iskan olmasa dahi verilecek.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz