İmar barışıyla beraber imar mevzuatı yada ruhsata aykırı olan yapılara berilmesi beklenen yapı kayıt belgesi ile kişilerin imar sorunlarına çözüm oluşturulması amaç ediliyor. Peki imar barışı ne gibi fayda sağlayacak? İşte detaylar…

İmar barışı kişilerin devletle yaşadığı sorunlara çözüm olması adına, imara uymayan ruhsat ve ruhsata aykırı olan yapılar için kayıt alınmasıyla beraber bu yapıların yasallaştırılması Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca yürütülüyor. 13 milyonu geçen yapının kayıt alması beklenirken, imar barışı ile imar sorunlarının çözülmesi adına başvurular devam ediyor.

31 Aralık 2017’den önce yapılan ruhsatsız yada ruhsat eklerine uymayan yapılar için imar barışı başvurusu yapabilirsiniz. Çok fazla ilgi gören imar barışında başvuru süresi ise yeniden uzatıldı. Yapı kayıt belgesi başvuru süresi 31 Aralık 2018’de resmi gazete ile beraber yürürlüğe girmişti. Açıklamalara göre başvurular 15 Haziran 2019’a dek yapılabilecek. Bunla beraber 30 Haziran 2019’da ise başvuru bedellerinin son ödeme günü olduğu ifade edildi.

İmar barışı kapsamında kat mülkiyetine geçiş?

İskan belgesi alınmadığı için kat mülkiyeti olmayan yapılara, yapı kayıt belgesi alındıktan hemen sonra koşullar gereği cins değişikliği yada kat mülkiyeti yapabilirsiniz. Yapı kayıt belgesi alımı gerçekleştikten sonra maliklerin tamamı muvafakat etmeleri ve gerekli şartların yerine getirilmesiyle, cins değişikliği yada kat mülkiyeti tesis edebilir.

İmar barışı ne sağlayacak?

İmar barışı ile yapı kayıt belgesi alındıktan sonra elektrik su ve doğalgaz bağlantısı yapılabilecek. Yıkılma endişesi artık olmayacak. Yapıyı artık aile ekonomik değer olarak gösterebilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz