Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca İmar Barışı uygulaması kapsamında 81 il için bir çok inceleme yapıldı ve mevzuata aykırı olduğu belirtilen 20 bin 158 kişiyle beraber belge bedelini yatırmayan 10 bin 300 kişinin yapı kayıt belgesi iptal edildiği ifade edildi. İşte detaylar…

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan gelen son bilgilere göre 31 Aralık 2017’den daha önce yapılmış olan ve ruhsatsız yada ruhsata aykırı olan imar ve iskan sorunlarının düzelmesi adına hayata geçirilen İmar Barışı uygulamasında başvuruların 8 Haziran 2018 günü başlatıldığını belirtelim.

Yapı kayıt belgesini almak için en az bedelin %25’i yatırılması gerekiyor ve kalan ödeme ise 31 Aralık 2019’da sona eriyordu. Bu bakımdan Ocak 2020’den itibaren yapı kayıt belgesi bedeli ödenmiş bölümlerin sayısı ise 7 milyon 393 bin 413 olarak ifade ediliyor. Bu bakımdan toplam bedelin ise 24 milyar 744 milyon 721 bin TL olduğu ifade edildi.

İmar Barışı’na başvuran çoğu ilin başında İstanbul yer alıyor ve arkasından İzmir ve Ankara takip ediyor. Bugüne kadar yapı kayıt belgesi alınamayacak yapılarken mevzuata aykırı olduğu tespit edilen 20 bin 158 kişinin ise belgesi iptal edilmiş durumda. Ek olarak belge bedelinin tamamını verilen süre içerisinde yatırmamış olan 10 bin 300 kişinin de yapı kayıt belgesi iptal edildi. İncelemelerin ise devam ettiğini belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz