İmar Durum Belgesi Nereden, Nasıl Alınır?

İmar durum belgesi söz konusu arsa üzerinde yapılacak olan inşaatın büyüklüğü ve inşa edilecek olan yapıların yüksekliği gibi önemli bilgileri gösteren belgelere verilen isimdir. Yine ifraz şartları, tevhid ve terkler de aynı belge üzerinde net bir şekilde gösterildiği için büyük bir öneme sahiptir. Arsa üzerinde ne tip bir yapılaşmaya izin verildiğini göstermesi açısından taşınmaz mal alım satım süreci esnasında mutlaka edinilmelidir. Peki, imar durum belgesi nereden, nasıl alınır?

İmar Durum Belgesi Nereden Alınır?

İmar durum belgesi söz konusu taşınmazın sınırları içerisinde yer aldığı Belediyeye ait olan İmar ve Şehircilik Müdürlüğü departmanından alınmaktadır. Genelde belediye binası içerisinde yer alan bu müdürlük birimine yapılan başvuru ile imar durum belgesi talep edilir ve talebin ardından birim yetkilisi tarafından hazırlanarak talep sahibine teslim edilir. Ancak belgenin alınması için mutlaka imar durum belgesi başvuru evrakları arasında yer alan imar durum belgesi dilekçesi, tapu aslı, çap aslı ve vekâletname gibi evrakların hazırlanarak başvuru esnasında teslim edilmesi gerekiyor.

İmar Durum Belgesi Harcı Ne Kadar?

İmar durum belgesini almak isteyen kişilerin yine belediye tarafından belirlenen imar durum belgesi harcı tutarını yatırması gerekiyor. Bu harç tutarı her sene belediye tarafından yeniden belirleniyor ve ilan edilerek her başvuru sahibinden tahsil ediliyor. 2018 yılı imar durum belgesi harcı olarak 0-1000 metrekare arası için adet başına 55 lira talep edilirken 1000 metrekareden büyükse adet başına 80 lira ücret tahsil ediliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz