İmar Durum Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Belirli bir arsanın sınırları içerisinde bulunduğu imar planı dahilinde nasıl kullanılacağını gösteren belgeye imar durum belgesi adı verilmektedir. İmar durum belgesini almak isteyen kişilerin söz konusu arsanın sınırları içerisinde yer alan belediyeye şahsen başvuruda bulunma hakları olduğu gibi aynı zamanda internet üzerinden sorgulama yapmaları da mümkündür. Peki, imar durum belgesi sorgulama nasıl yapılır?

İmar Durum Belgesi Nereden Alınır?

İmar durum belgesi imar planı içerisinde arsanın nasıl kullanılacağını gösteren önemli bir belgedir. İmar durum belgesini almak isteyen kişilerin ilgili belediyenin kendisine başvuruda bulunarak ya da internet üzerinden sorgulama yaparak bu belgeyi almalarına hakları bulunmaktadır. Alınan belge ile beraber imar parseline ilişkin kullanım şekli, inşa edilecek olan yapının özellikleri, teknik şartların neleri kapsayacağı gibi kadastral bilgiler hakkında detaylı bir şekilde bilgi sahibi olunmaktadır. İlçe belediye meclisleri tarafından alınan tarafından alınan imar planı kararları öncelikle il belediye meclisi tarafından görüşülmekte ardından karara bağlanarak onaylanmakta ve bu şekilde yürürlüğe girmektedir.

İmar Planına Nasıl İtiraz Edilir?

Belediyeler tarafından onaylanan imar planları ilgili kanunlar gereğince en az 1 ay süre boyunca kesintisiz olarak belediyeler tarafından ilan edilerek itiraza açık şekilde bekletilir. Bu süreye askı süresi adı verilir. İmar planı askı süresi boyunca itiraz edilmeyen imar planları otomatik olarak kabul edilmiş sayılır ve itiraza kapatılarak hayata geçirilir. İmar planına itiraz etmek isteyen kişi, kurum ve kuruluşların ise imar planını askıya alan belediyeye başvuruda bulunarak bu itirazı yazılı olarak beyan etmeleri yeterlidir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz