İmar Durumu Belgesi Kaç Yıl Geçerlidir?

Parselin imar mevzuatı kapsamında yapılaşma hakkının sınırlarını gösteren resmi belgeye imar durumu belgesi adı verilmektedir. Bu belge talep üzerine verilmekte olup, belge alınmak istenen taşınmazın sınırları dâhilinde olduğu belediye imar servisi tarafından verilmektedir. Ancak tüm resmi belgelerde olduğu gibi imar durumu belgesinde de belirli bir geçerlilik süresi bulunmaktadır. Peki, imar durumu belgesi kaç yıl geçerlidir?

İmar Durumu Belgesi İçerisinde Hangi Bilgiler Yer Alır?

Verilen imar durumu belgesi içerisinde yapılaşma özellikleri belirtilen parselde yapılabilecek yapıya ait olarak parselin imar planı kapsamında olup olmadığı, varsa imar plan ve yönetmelik hükümlerine uygun olarak tespit edilen bina yüksekliği, kat adedi, bina cephesi, bina derinliği, ön, arka ve yan bahçe mesafeleri ve çatı meyilli gibi bilgilere yer verilmektedir. Bu bilgiler kroki çizimleri ve rakamlar ile detaylı bir şekilde gösterilmektedir. Yine parselin yapılanma hakkı ile ilgili olarak diğer mevzuatlar tarafından yapılan bir kısıtlanma varsa bu bilgilere de yine imar durumu belgesi içerisinde tüm detayları ile yer verilmektedir.

İmar Durumu Belgesi Kaç Yıl Geçerli?

Belediyeden alınan imar durumu belgesi geçerlilik süresi 12 ay yani bir senedir. Ancak imar durumu belgeli tadilatı yapılması durumunda bu sene tadilat yapılan tarihten itibaren yenilenmek üzere yine 1 sene olarak uygulanır. 1 senelik zaman dilimi dolmasına rağmen yapı ruhsatı alınmadıysa bu durumda imar durumu belgesinin yenilenmesi gerekir.

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz