İmar Durumu Geçerlilik Süresi

İmar durumu, parselin kullanım şeklini ve yapılma planı olan yapıda bulunması istenen özellikleri ve uygulamaya esas olacak diğer birtakım bilgileri belirten belgeye deniyor.
İmar durumu, imar uygulaması yapılan yerin yapı adalarını, bunların yoğunluk ve düzenini gösteriyor. Yani imar durumu için, söz konusu bir arsanın yapılanma koşulları, boyutları ve sınırlarını belirten belge diyebiliriz.

İmar durumu ne işe yarar?

– Belli bir arsada yapılması istenen yapının imar planlarında alacağı şekli ve ne amaçla kullanıma sunulabileceği,
– Söz konusu arsanın yapılanma koşulları,
– Teknik şartlarının ne olması gerektiği,
– Arsa üzerine kaç katlı bir bina yapılması gerektiği,
– Yapının taban oturumu,
– Toplam kapalı alanın kaç metrekare olacağı,
– Bahçe mesafeleri, ön ve yan boşlukları,
– Tüm yapılanma koşulları gibi bilgilere ulaşılmasını sağlar.

İmar Durumunun Geçerlilik Süresi

İmar durum belgesinin süresi bir yıl olarak belirleniyor. Tabii herhangi bir plan tadilatı söz konusu değilse. Bir yıl içerisinde imar durum belgesine binaen yapı ruhsatı verilmemiş ise, yeniden imar durum belgesi alınıyor.

Arsanızın imar durumunu öğrenmek için gayrimenkulün bağlı olduğu belediyeye dilekçe verilmesi yeterli oluyor. İmar durumları, bölgeye, semte, mahalleye, sokağa hatta parsele kadar değişkenlik gösterebiliyor. Bu değişiklik bölgenin gelişimine bağlı olarak meydana geliyor. Ayrıca bölgede bulunan arsaların imar durumlarını büyükşehir belediyeleri veya yerel belediyeler değiştirebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz