İmar barışı ile Yapıt Kayıt Belgesi almak için ödemeler yapılırken, Bakanlık tarafından fırsatçıların nefes almasına izin verilmiyor. İşte detaylar…

Ülke genelinde tüm yapıların imara aykırı yada iskan sorununun çözülmesi için gelen imar barışı başvuruları ise 15 Haziran günü bitmişti. Son gelen haberlere göre 10 milyon 250 bin kişinin başvurduğu İmar barışı kapsamında yapı kayıt belgesi almak için ödemeler yapılır ve fırsatçılara karşı mücadele edildiği belirtildi.

31 Aralık 2017’den önceki yapılar ilk şart!

Yapıların barıştan faydalanması için 31 Aralık 2017 tarihinden önce inşa edilmesi gerekiyor. Ancak bunu fırsat bilen bazı kişiler, hem hazine satın almak hemde kaçak yapı yapmak için bu tarihten sonra hemen başvuru yapıp yapı kayıt belgesi aldığını belirtti. Bakanlık ise detaylı incelemeler sonucu bu belgeleri teker teker iptal ettiğini duyurdu.

Uydudan bakılıyor!

Bakanlık tarafından, fırsatçıların önünü kesmek için, 31 Aralık 2017 tarihinden önceki kayıtlara göre uydudan o bölgede ev olup olmadığı araştırılıyor.

Şimdiye kadar en fazla iptal edilme durumu İstanbul’da 292 ile karşımıza çıkıyor. Ardından ise Muğla’da 270 ve Mersinde ise 229 adet iptal edildi. Bunlardan sonra ise 225 adet Konya’da iptal edildi. Bu şekilde devam eden yapı kayıt belgesi iptalleri fırsatçıların planını tam anlamıyla bozdu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz