İmar Hakkı Transferi Nedir? Neden Kullanılır?

İmar hakkı transferi, gerekli yönetmelikler kapsamında yapılaşma ve fiziki geliştirmeye izin verilmeyen yerlerden konut sahibi olan vatandaşlara, imar hakkını bir başka alana transfer edebilme imkanı sunuyor.

İmar Hakkı

Bir arazi, arsa ya da bina üzerinde gerekli yönetmelikler kapsamında izin verilen yapılaşma ve fiziki geliştirme ile söz konusu işlemlerin yasalar ile belirlenmiş sonuçlarının doğurduğu hakların tümü, imar hakkı olarak karşımıza çıkıyor. Fakat bazı bölümlerde yapılaşmaya izin verilmiyor. Bu da vatandaşların, imar haklarını kullanmasını engelliyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ise bu konuya el atarak, imar hakkı transferini ortaya çıkarıyor. İmar hakkı transferi, yapılaşmaya izin verilmeyen yerlerde konutu olan vatandaşların, imar hakkını başka bir alana transfer ediyor. İmar hakkı transferi sistemi ile arsa sahibi, kendi onayı ile sahip olduğu imar hakkını kullanmayıp, kamu güvencesi ve işbirliği ile başka bir projede kullanıyor.

İmar Hakkı Transferi İçin Gerekenler

– Tapu belgesi

– Hangi değerin neden korunması gerektiğinin açıklaması

– Mülkün bulunduğu arazinin mevcut kullanımını, büyüklüğünü, çevredeki kullanımları, sokakları, su kaynaklarını plan/harita

– Öneri yoğunluğu ve kullanımı gösterir belge

– Mülk üzerinde mevcutta izin verilen yapılaşma hakkını gösterir belge

– İmar hakkı transferi sonrası arazinin mülkiyetinin özel mülkiyette mi kalmasının yoksa kamu mülküne mi geçmesinin amaçlandığını açıklayan bir yazı

– Koruma, restorasyon vs. planları

– İmar hakları hesaplamaları içeren doküman

– Başvuru ücreti

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz