İmar Kanununda Değişikler

 

Geçtiğimiz günlerde imar kanunu değişikliği gündeme gelmiş olup, TBMM Çevre Komisyonu’nda Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi sunulmuştu. Bu teklifin kabul edildiği haberi gündeme gelmiş olup, buna göre ise “Mekansal Strateji Planı” başlığı eklendi. Buna göre ise yeni imar planı 1 Haziran 2019 tarihinde hazırlanarak onaya sunulacak.

İmar Kanununda Yapılan Değişiklik

 

İmar Kanunu değişikliği ise bir başlığın eklenmesi olarak değişmiş olup, bu başlık ise Mekansal Strateji Planı olmuştur. Bu değişimde ekonomik, sosyal politikalar ve çevre politikaları ile stratejileri mekanlara göre değişecek olup, ülke genelinde gerekli görülen bölgelerde rapor hazırlanacak. Aynı zaman da bu başlık altında imar planları da bölünecek olup, Mekansal planlar kapsamında Çevre düzeni planı ve imar planları olarak isimlendirilecektir. İmar planları ise “nazım imar planı” ve “uygulama imar planı” olarak belirlenmiş olup, her plan ise üst kademede ki plana göre değişkenlik gösterecektir.

Ruhsatsız Yapılar Yıkılacak!

 

Yeni düzenlemeye göre tespit edilen ruhsatsız yapılar yıkılacak olup, ilk tespitinde direk olarak mühürlenerek inşaatı durdurulacak. Eğer ki yapılan uyarılara rağmen 1 ay içerisinde ruhsata başvurulmamış ya da ruhsat alınmamış ise belediye ya da valilik tarafından yıkılacaktır. Yeni imar planı uygulamasına göre ise bisiklet yolları yada istasyonları zorunlu hale getirilecek olup, eğer ki bisiklet yolu yok ise orada yaya yolu olması zorunlu olacaktır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz