İmar Kirliliği Nedir?

Türkiye’nin en büyük imar sorunlarının başında imar kirliliği yer almaktadır. Ne yazık ki uzun yıllar büyük şehirlere göç yaşanması nedeni ile ruhsatsız yapılaşma hızla yayılmış ve ruhsata aykırı bina sayısı artmıştır. Peki, imar kirliliği nedir?

İmar Kirliliği Ne Demek?

Yapı ruhsatı alınmadan binanın inşa edilmesi ya da alınan ruhsata aykırı olarak inşa edilen binaların ortaya çıkarmış olduğu sorunlara imar kirliliği adı verilmektedir. Türk Ceza Kanunu kapsamında bu tip yapılar kaçak yapı olarak kabul edilmekte olup bu yapılar için cezai hükümler uygulanmakta olup bu nedenle kesinlikle bu tip yapıların inşa edilmemesi gerekmektedir. İmar kirliliğine neden olma hakkında kanunda yer alan madde ise şu şekilde yer alıyor;

MADDE 184

(1) Yapı ruhsatiyesi alınmadan veya ruhsata aykırı olarak bina yapan veya yaptıran kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Yapı ruhsatiyesi olmadan başlatılan inşaatlar dolayısıyla kurulan şantiyelere elektrik, su veya telefon bağlantısı yapılmasına müsaade eden kişi, yukarıdaki fıkra hükmüne göre cezalandırılır.

(3) Yapı kullanma izni alınmamış binalarda herhangi bir sınai faaliyetin icrasına müsaade eden kişi iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(4) Üçüncü fıkra hariç, bu madde hükümleri ancak belediye sınırları içinde veya özel imar rejimine tâbi yerlerde uygulanır.

(5) Kişinin, ruhsatsız ya da ruhsata aykırı olarak yaptığı veya yaptırdığı binayı imar plânına ve ruhsatına uygun hale getirmesi halinde, bir ve ikinci fıkra hükümleri gereğince kamu davası açılmaz, açılmış olan kamu davası düşer, mahkum olunan ceza bütün sonuçlarıyla ortadan kalkar.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz