İmar mevzuatına aykırı yapı ne demektir. İmar mevzuatına aykırı olan yapılar 3/5/1985’de düzenlenen 3194 yapılı İmar Kanunu’nca uygulanmaktadır. Peki imar kanuna aykırı yapı cezası nedir? İşte merak ettiğiniz soruların yanıtları…

İmar mevzuatına aykırı yapı nedir?

İmar mevzuatına aykırı olan yapı nedir? Muhtarlıktan izin alınmamış olmasına rağmen yapılan yapılar, ruhsatsız veya ruhsata uygun olmayan, fen ve sağlık kuralları kapsamına uymayan yada aykırı olan, nizami kat, taban alanı veya komşu mesafeleri gibi ön cephe hattıyla beraber bina derinliği gibi benzeri konular dahil olmak üzere mevzuata uygun olmayan yapılarda komşu parsele, yola, kamu hizmet ve tesislerine özel ayrılan yerlere tecavüz etmiş yada inşaat yasağı bulunan alanlara yapılmış yapılara denmektedir.

İmar Kanunu’na aykırı yapı cezası

Maddelerde yer alan ve imar mevzuatına aykırı olan fiillerin tespit edilmiş olduğu günden itibaren 10 gün içinde idare encümeni tarafından sorumlu kişiler hakkında belirli idari müeyyideler uygulanacak.

500 TL’den az olmayacak!

Ruhsat olmaksızın yada ruhsata aykırı olan yapı sahiplerine, yapının müteahhidine yada aykırılığı altı gün içinde idareye bildirmeyen sorumlu kişilerin yapı mülkiyet durumu gibi birçok unsur ele alınarak 500 TL olmamak üzere para cezaları uygulanmaktadır. Cezalar unsurlar göz altına alınarak bazı cezalarda büyük meblalara çarptırılmaktadır. Bu bakımdan ruhsatsız olması veya ruhsata göre olmaması ruhsattaki ekleri taşımaması halinde farklı farklı unsurlar değerlendirilerek hesaplanmış olan para cezası sorumlu kişilere uygulanacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz