İmar Plan Tadilatı Nasıl Olur?

Nazım ya da uygulama planlarında meydana gelen herhangi bir sorunda, ya da yapılması gereken herhangi bir değişiklikte resmi evraklar ile birlikte gerekli düzenlemeler yapılır ve bu düzenlemelere de imar planı tadilatı adı verilir. Kamu yararı gözetilerek yapılan bu değişikliklerde büyük bir değişim söz konusu değildir ve nesnel olarak gerçekleşmesi gerekir. Düzeni ya da yapıyı tam anlamıyla bozacak olan herhangi bir değişiklik söz konusu değildir. Belli bir çerçevede yapılan bu değişiklikler için gerekli resmi belgelerin düzenlenmesi şarttır ve bu da uzun bir süreç gerektirir.

Yapılacak her türlü değişiklik Plan Yapımına Ait Esaslara Dair Yönetmelik doğrultusunda yapılır ve aykırı bir durum söz konusu olduğunda tadilata son verilir. Tadilatın kontrolü de yine ilgili kurumlar tarafından takip edilir ve herhangi usulsüz bir durum söz konusu olduğunda gerekli müdahale en kısa sürede yapılır. İller Bankası Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan sözleşmeye ve var olan teknik şartlara uyulması şarttır. Az önce de belirttiğimiz gibi uygunsuz bir yapılanma ya da değişim mevcutsa plan geçersiz sayılacaktır.

Hazırlanacak olan tabloda gerekli asgari miktarlar belirlenmelidir ve bu tabloya göre düzenlenecek yapının şartlarına göre giderler ele alınır ve planlama en kısa sürede başlar. Yapılacak değişimde gerekli kontroller en iyi şekilde yapılır ve asgari tabloya göre hareket edilir. Çevresel şartlar, yapının durumu ve gelir gider örneklerine göre belli bir masraf çıkartılır ve asgari olarak bu masrafa göre gerekli tadilat işlemleri yapılır.
Plan değişiminde ya da farklı bir düzenlemede izin alınması gerekir ve tablo dışına çıkılmasına da müsaade edilmez! Belli bir çerçevede yapılan bu değişimlerin tümü de ima planı tadilatı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz