İmar Plan Tadilatı Nasıl Yapılmalıdır?

Nazım planlarında ya da uygulama planlarında ortaya çıkan sorunların çözümü ya da plan üzerinde değişiklik yapılmasının istenmesi durumunda planın yenilenmesi işlemine imar plan tadilatı adı verilmektedir. Planda yapılacak olan değişikliğin kamu yararına olması zorunludur. Yine yapılacak olan değişiklik ana kararların bütünlüğünü ve sürekliliğini koruması gerekir. Yapının büyük bir bölümünün değiştirilmesine izin verilmediği gibi yapı bütünlüğünün de korunması esastır. Aşağıda yer alan belgeler ile beraber imar planını alındığı kuruma başvuruda bulunularak imar plan tadilatı yapılmaktadır.

İmar Plan Tadilatı İçin Gerekli Belgeler 

Plan Tadili veya Mevzii Plan tekliflerinde; 

1.Dilekçe (malik veya vekili tarafından düzenlenmiş. TC kimlik numarası bulunması zorunludur.)
2.Dilekçe ilgilisinin noter tasdikli imza beyanı
3.Tapu veya Tapu yazısı (son 3 ay içinde alınmış)
4.Tapuda adı geçenlerin noter tasdikli Muvafakatname/Vekâletnamesi (mal sahibinin başvurmaması durumunda)
5.Koordinatlı Kadastral Çap (son 1 yıl içinde alınmış)
6.Plan Tadilatı Teklifinin içerdiği parsel/parselleri gösteren yürürlükteki planlar (NİP, UİP) ve onaylı hâlihazır harita örnekleri
7.Mevcut durumu çevresiyle gösteren fotoğraflar
8.İlgili Kurum ve Kuruluş görüşleri
9.Plan Tadilatı Teklifi yapımını yükümlenecek müellif/müellif kuruluşları tarafından plan/hâlihazır harita üzerine hazırlanmış teklif plan paftası (Şehir Plancıları Odası vizeli, 11 takım olarak)
10.Plan açıklama raporu (11 takım)
11.Şehir Plancısına ait Oda Büro Tescil Belgesi (11.05.2006 t.t.li 1/1000 ölçekli Kadıköy Merkez D-100 karayolu ana bölgesi uygulama imar planı kapsamındaki tadilat tekliflerinde C grubu karne aranmaktadır)
12.Plan Tadilatı Teklifine ilişkin Plan Kontrol Ücreti makbuzu (Kadıköy Belediye Meclise sunumunda %10’u alınır) belgeleri gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz