Parsel Bazlı İmar Değişikliği İçin Yeni Uygulamalara Geçiliyor 

Ülkemizde gerçekleştirilen şehir planlamaları hakkında açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yeni uygulamalar için ilk sinyalleri verdi. Ne yazık ki eski şehirlerin tamamen yıkılmadan üzerlerine yeni şehirler yapıldığını dile getiren Özhaseki bu nedenle şehirlerin sağlıksız yapılara teslim olduğunu söyledi.
Bundan sonra bakanlık olarak imar planı yapmayacaklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki uygulamada bulunan parsel bazlı imar değişiklikleri için de yasaklama getirileceğini vurguladı.

Her Şehrin Kendi Özel Yönetmeliği Olacak 

Özhaseki “İstanbul’da uygulanan şehir planı ile Sivas’ta uygulanan şehir planı kesinlikle aynı olamaz. Şimdiye kadar gerçekleştirilen bu uygulama doğru değil. Gerekli yasal prosedürün tamamlanması için süreyi 6 ay uzatmış bulunuyoruz. Hazırlığımızı tamamladıktan sonra her şehir için kendi özel şehir planı yönetmeliğini çıkaracağız ve artık bunu uygulamaya başlayacağız.” dedi.

İmar Planı Artık Bakanlık Tarafından Yapılmayacak 

Kentsel dönüşüm projelerinin içinde yer almaya devam edeceklerini ancak artık Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak imar planı yapmayacaklarını kesin bir dille belirten Özhaseki tüm önceliklerinin SİT alanlarını korumak olduğunu belirtti. Türk ekonomisin yüzde 7 gibi büyük bir bölümünü karşılayan inşaat sektörünü desteklemek zorunda olduklarını belirten Bakan Mehmet Özhaseki Bakanlar Kurulunda konu hakkında özel bir sunum yapacağını söyledi. Yapılacak sunum sonrası alınacak yeni kararlar büyük bir merakla bekleniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz