İmar Planı Askı Süresi Ne Kadardır?

Belediyeler tarafından imar planlarında yapılan ya da yaptırılan değişiklikler belediye meclisi tarafından onaylanmasının ardından uygulamaya alınır. Bu değişiklikler 1 ay boyunca ilgili kurumların internet siteleri ve belirlenen ilan yerlerinde 1 ay boyunca yayımlanır ve bu şekilde resmen ilan edilir. İmar planı askı süresi 1 aydır ve 1 ay boyunca itiraz yapılmayan imar planları resmen kabul edilmiş sayılarak uygulamaya alınır.

İmar Planına İtiraz Dava Açma Süresi Ne Kadar?

İmar planına dava açmak isteyen kişi ya da kurumların imar planı askı süresi içerisinde mutlaka bu itirazlarını yapmaları ve yetkili mercilere itiraz başvurusunda bulunmaları zorunludur. Aksi halde imar planı resmen kabul edilmiş sayılır. Bu süre dolmadan yapılan itiraz başvurularında ise belediye başkanlığı itirazın incelenmesi için yapılan itirazı yeniden belediye meclisine gönderir. Belediye meclisi gerçekleştirilen itirazları inceler ve 15 gün içerisinde bu incelemeyi tamamlayarak kesin kararını verir. İmar planı itiraz süresi 1 ay olup, belediye meclisinin itirazı sonuca bağlama süresi ise 15 gün olarak uygulanmaktadır.

Belediye ve Mücavir Alan Dışı İmar Planı İtirazı Nasıl Yapılır?

Belediye ve mücavir alan dışında kalan yerlerde yapılacak olan imar planı değişikliği itirazları ise Valilik kurumuna yapılmalıdır. Valilik kararına itiraz için yine 1 aylık süre sınırlaması uygulanmakta olup bu itirazların sonucu bağlanması için de 15 günlük sınırlama bulunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz