İmar Planı Askı Tutanağı Ne Demek?

İmar uygulamasının gerçekleştirileceği yerin uygulamaya esas olacak bilgilerinin detaylı bir şekilde gösterildiği kadastral durumu da işlenerek hazırlanan planlara imar planı adı verilmektedir. Bu konuda en çok karşılaşılan tanımlardan biride imar planı askı tutanağı tanımıdır. Peki, imar planı askı tutanağı ne demek?

İmar Planı Askı Tutanağı Nedir?

İmar uygulaması yapılacak olan yerin yapı adalarını, bu adaların yoğunluklarını ve düzenlerini, yolları ile diğer bilgilerini tüm ayrıntıları ile gösteren planlara imar planı adı verilmektedir. İmar planları hazırlama yetkisi Büyükşehir Belediyeleri, ilçe belediyeleri, valilikler ile çıkarılan özel kanunlarla yetki verilen kurum ve kuruluşlara aittir. Bunların dışında hiçbir kurum ve merci imar planı hazırlayamaz ve uygulayamaz. İmar planı askıda kaldığı süre boyunca itiraza açıktır. Ancak imar planı askı süresi dolduğu anda kabul edilmiş sayılır ve itiraz kabul edilmeden ilgili kurum ve kuruluş tarafından uygulamaya alınır.

İmar Planı Askı İle İlan Tutanağı Örneği

”Küçükçekmece İlçesi Sefaköy 22 pafta 4991 sayılı parselin Park Alanına alınmasına ilişkin 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı değişikliği teklifinin 11-12-2013 tarih ve 2546 sayılı İstanbul Büyükşehir Belediye Meclis kararı ile aynen uygun görülerek 17-12-2012 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanınca aynen onanmış olup ; gazete ilan tarihi olan 07-02-2013 günü Müdürlüğümüz koridorunda ve Belediyemiz İnternet sitesinde bir (1) ay süre ile yayınlandığına dair tarafımızdan tanzim edilen tutanaktır.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz