İmar Planı Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Belediyeler tarafından yapılan ya da yaptırılan belediye sınırları içerisinde kalan yerlerin çevre düzeni ve bölge planı ile uyumluluğunun sağlanması için yapılan planlara imar planı adı verilmektedir. Uygulama imar planı ve nazım imar planı olmak üzere iki farklı şekilde yapılan imar planlarının hayata geçirilmesi için ise mutlaka belediye meclisi tarafından onaylanması gerekmektedir.

Onaylanan her imar planı onay tarihini takip eden tarihten itibaren bir ay boyunca belediye başkanlığı tarafından önceden tespit edilen ve ilan yeri olarak belirlenen yerlerde ilan edilerek duyurulur. Bu süre boyunca itiraz etme hakkı açık tutulur ve yapılan itirazların oluşması durumunda itirazların değerlendirilmesine geçilir. Ancak 1 aylık zaman dilimi içinde itiraz edilmeyen imar planları kabul edilmiş sayılır. İtiraz edilmesi durumunda ise belediye meclisi tekrar imar planının görüşmeye alır ve 15 günlük zaman dilimi içinde itirazı karara bağlar.

Planlar Yapılırken Sınır Koyuluyor

Bilindiği üzere imar planları için de geçerlilik süresi sınırı uygulanmaktadır. Peki, imar planı geçerlilik süresi ne kadar? İmar planlarında geçerlilik süresi için uygulanan yasal sınır 5 yıldır. Zaten her belediye imar planı belediye meclisinden onay aldığı anda 3 aylık zaman dilimi içinde hemen imar planı hazırlamakta ve 5 senelik bir imar programı oluşturmaktadır. 5 yıllık zaman dilimi içinde gerçekleşmeyen imar planları için yeniden belediye meclisinden onay alınması gerekir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

      Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz