İmar Planı İptali Dava Açma Süresi Nedir?

Uygulaması yapılacak olan yerde bulunan yapı adalarını, yolları, bunlara ait olan yoğunluk ve düzenle beraber uygulamaya esas olacak tüm bilgileri içeren imar planı için itirazların bulunması durumunda imar planı iptali davası açılabilmektedir. Ancak bunun için belirli bir yasal dava açma süresi uygulanmaktadır. “İmar planı iptali dava açma süresi nedir?” sorusunun yanıtlarını sizler için araştırdık.

İmar Planı İptali İçin Dava Açma Süresi Nedir?

Detaylı uygulama planları olarak ta tanımlanabilen imar planı için vatandaşların iptal istemi ile dava açma hakkı bulunmaktadır. Ancak bunun için belirli bir yasal süre sınırlaması uygulanmaktadır. Belediyeler tarafından hazırlanan ve belediye meclisi tarafından onaylanmasının ardından yürürlüğe giren imar planı için yürürlüğe girmeden önce belirli bir itiraz süresi uygulanmaktadır. Bu süre 1 ay ile sınırlıdır. Yani 1 ay içerisinde dava acımadığı takdirde ne yazık ki vatandaşlar bu itiraz hakkını kaybetmekte ve imar planı yasal olarak yürürlüğe girmiş olarak kabul edilmektedir.

İmar Planı Askı Süresi Nedir?

Belediye tarafından hazırlanan imar planının vatandaşların itirazına açık olarak beklemeye alındığı süreye imar planı askı süresi adı verilmektedir. Bu süre 1 aydır ve 1 ay süre ile askıda kalan imar planına itiraz edilmediği takdirde bu plan onaylanmış olarak kabul edilir. İtiraz yapılırsa bu durumda mahkeme itirazı bilirkişi raporuna göre değerlendirerek davayı karara bağlamakta, imar planını durdurma ya da itirazı reddetme haklarından birini kullanmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz