İmar Planı Nedir?

Kısa özetlemek gerekirse imar planı yapılan iş yeri veya konutun yapı adalarını, yoğunluk ve düzenin nasıl olduğunu ve bunlar ile ilgili olarak bilgileri son derece detaylı bir şekilde gösteren işlenmiş uygulama planına imar planı deniyor. Bu imar planları ile ilgili çalışmalar hem belediyeler tarafından yürütülüyor hem de yürürlüğe girmesi için belediye meclisinin onaylaması da gerekiyor. Tabi ki imar planlarının yürürlüğe konmuş hallerine vatandaşların itiraz etme hakları da ellerinde bulunuyor.

İmar Plan Kararına İtiraz

Açılan davalar ve görülen mahkemeler sonucunda çıkan karara göre vatandaşların imar planlarına 15 gün içerisinde karşı çıkma veya itiraz etme hakları yasal olarak bulunuyor. Bu itirazın sonucunda eğer bir cevap verilmemiş ise yapılan karşı başvurunun olumsuz sonuçlandığı da ortaya çıkmış oluyor. Daha sonra gelen altmış günlük süre zarfından ilgili makamların vereceği nihai karar bekleniyor. Pek tabi bu süreç içerisinde itirazda bulunan kişi veya kişilerin dava açma, olayı mahkemeye taşıma gibi bir yetileri de bulunmuyor.

İmar Planı İtiraz Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Altmış günün sonunda verilecek olan kesin cevaba göre tebliğ tarihinden itibaren dava açma hakkı ilgili kişide bulunuyor. İmar planı itiraz sonucu öğrenmek için hem belediye kurumlarının verdiği yönergeleri izleyebilir hem de cevap gelmediğini anladığınız andan itibaren farklı işlemleri başlatma yoluna gidebilirsiniz. Şehircilik ilkelerine bağlı olarak planın iptali veya olumlu sonuçlanma süreci de 2 aylık bir süre içerisinde gerçekleşiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz